Wordpress Themes

صالح مسلم: «من چنین گفتگویی نداشتم»!

صالح مسلم: «من چنین گفتگویی نداشتم»!

اخیرا گفتگوی زیر در برخی شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که گویا «صالح مسلم» رهبر مشترک حزب اتحاد دمکراتیک‌(PYD) و معاون هماهنگ‌کننده کمیته تغییرات دمکراتیک‌(NCC) در سوریه، گفتگویی با «انستیتوی کردستان واشینگتن‌(WKI)» انجام داده است. در آخرین سئوال این گفتگو، از قول صالح مسلم آمده است: «آمریکا یک قدرت برترجهانی است که دمکراسی را در سراسر جهان تقویت می‌کند و سعی در ایجاد و گسترش آن در سراسر جهان دارد…»

در این گفتگو به‌ویژه سئوال و جواب‌ آخری بسیار متناقض با بخش‌های اولیه آن است. هنگامی که این مطلب را خواندم دچار شگفتی و نگرانی شدید شدم از این‌رو، تلاش کردم با خود رفیق صالح تماس بگیرم. تا این که امروز صبح‌ «دوشنبه ۱۵ اوت» موفق شدیم در روژاوا‌(کردستان سوریه) با وی تماس بگیریم. جواب ایشان درباره این گفتگو، صریحا این بود که: «چنین گفتگویی نداشته و چنین نظری هم ندارد»!

بهرام رحمانی

۱۵ اوت ۲۰۱۶

***

انستیتوی کردستان واشینگتن (WKI)

مصاحبه با آقای صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دمکراتیک (PYD)

۲ سپتامبر ۲۰۱۵

آقای صالح مسلم  رهبر حزب اتحاد دمکراتیک  (PYD) و معاون هماهنگ کننده کمیته تغییرات دمکراتیک (NCC) در سوریه است. آقای مسلم یکی از برجسته ترین چهره های سیاسی کرد سوریه است، که برای فعالیت سیاسی اش در جنبش کردها از اوایل ۱۹۷۰ شناخته می شود. او فارغ التحصیل مهندسی شیمی از دانشگاه فنی استانبول در سال ۱۹۷۷ و از سال ۱۹۷۸ تا سال ۱۹۹۰ در سازمان مرکزی نفت ومعادن در عربستان سعودی مشغول به کار بوده است، او بعد ازاین که در سال ۱۹۹۲ به سوریه برگشت بعنوان مهندس در دفتر خصوصی مشغول بکارو عضو اتحادیه مهندسان در حلب شد.

آقای مسلم یکی از بنیانگذاران حزب دمکراتیک (PYD) در سال ۲۰۰۳ بود. بعلت فعالیت سیاسی اش چندین بار توسط رژیم سوریه به زندان افتاد به همراه یک سال در ۲۰۰۴ و سه ماه در سال ۲۰۰۶ که در طی آن متحمل شکنجه های فیزیکی و روحی شد. خانواده او مورد تهاجم رژیم واقع شد، در سال ۲۰۰۹ نیروهای امنیتی سوریه به خانه او حمله کردند و همسر اورا برای وارد آوردن فشار به او دستگیر کردند. همسرآقای مسلم برای ۹ ماه در زندان ماند و در این مدت متحمل شکنجه روحی شد.

در سال ۲۰۱۳، پسر آقای مسلم، شروان صالح مسلم، که یک جنگجوی واحد دفاع مردمی (YPG) بود در نبرد علیه داعش در تل ابیض بقل رسید. آقای مسلم نقش عمده ای در مبارزه با تروریسم در سوریه داشته است، مخصوصا بوسیله حمایتش از دفاع مردمی (YPG) در دفاع از مردم کوبانی و آزاد کردن منطقه بزرگی از کردستان سوریه (روژآوا).

انستیتوی کردستان واشینگتن :

 انستیتوی کردستان واشینگتن مفتخر است که با شما مصاحبه ای در باره وقایع اخیر سوریه، روژآوا، و جنگ شما بر علیه داعش و مسائل سیاسی منطقه انجام دهد. بنظر شما داعش چگونه است؟ و چه کسی در پشت آنها است؟

صالح مسلم :

قدرت های جهانی در حال تجدید آرایش در خاورمیانه هستند، و این تغییر باید ساختارهای کهنه را بردارد و ساختار نوی بجای آن بسازد. بعضی از قدرت های منطقه از این فرصت استفاده کردند و ابزار مخربی مثل داعش و سازمانهای مشابه تروریستی دیگری را برای پیاده کردن برنامه های محلی شان بوجود آوردند.

تقریبا پوشش هر روزه خبری وقایع اتفاقیه در سوری بوسیله رسانه های آمریکا انجام میشود، مخصوصا جنگ میان گروه های گوناگون مسلح. شما وضع کردستان در این تئاتر سوریه را چگونه تعریف می کنید؟

مردم کرد به همراه بقیه مردمی که در روژآوا ( شمال سوریه) ساکن هستند، سازمان یافته ترین مردم درمیان مردم سوریه هستند. به یمن سازمان یابی شان، اول آنها قادر شدند رژیم را از منطقه شان بیرون کنند و متعاقبا سازمان های تروریستی را که تهدیدشان می کردند شکست دهند. آنها رهبری دمکراسی را در سراسر سوریه به عهده دارند.

شما مبارزه دفاع مردمی (YPG ) بر علیه داعش راچگونه می بینید؟ چه انتظاری امروز از آنها دارید، مخصوصا بعد از آزاد کردن منطقه بزرگی خارج از محدوده کردستان؟

YPG یک نیروی دفاعی است شامل نمایندگانی از تمامی منطقه روژآوا (شمال سوریه)، شامل کردها، عرب ها، آسوری ها، سریانی ها و ترکمان ها. این یک نیروی انقلابی است که از مردم سوریه بطور کلی دفاع می کند، و این نیروی انقلابی ، اگر بتواند در یک شرایط مطلوب اتحادی با نیروهای دیگررا تشکیل بدهد، خواهان آن است تمام سرزمین سوریه را از تروریست های داعش و گروه های مشابه ویا رژیم سوریه آزاد کند.

برنامه شما بعد از داعش در سوریه چیست؟ ایا شما دولت فدرال  شبیه منطقه کردستان عراق تشکیل  خواهید داد؟ یا هدف تان تشکیل یک دولت کردستان مستقل است؟

مشکل فقط منحصر به داعش نیست، اما همچنین شامل سازمان های مشابه آن هم هست. ما نمی توانیم در سوریه به آرامش برسیم با وجود سازمان هایی که تفکرشان شبیه داعش است. تا آنجایی که به اهداف ما مربوط است، هدف ما یک سوریه غیر متمرکز، دمکراتیک، جایی که تمام مردم آزاد باشند و از حقوق دمکراتیک برطبق قرارهای کنوانسیون جهانی بهرمند شوند. مردم کرد در سوریه فرهنگ مخصوص به خود و مشخصات اجتماعی مختص به خود را دارند و آنها هیچ تشابهی با مردم کردی که در منطقه عراق هستند ندارند، و ما قصد تاسیس دولت ملی کردی را در سوریه نداریم.

آیا شما نقشه روشنی برای اداره منطقه خودتان دارید؟

 با مشارکت نیروهای دیگری که در روژآوا را با کرد ها شریک اند، خودگردانی دمکراتیک پایه گذاری شد. ما یک قرارداد اجتماعی بین مردم بوجود آوردیم مشابه قانون اساسی، که چگونگی و اداره  روابط بین نیروهای مختلف را تعین میکند. ما می خواهیم این تجربه را در سراسر سوریه بکارگیریم.

چه کسانی با برنامه شما مخالفند؟

دیکتاتوری ها – کسانی که با تفکرات شووینیستی دیگران را طرد میکنند، آنها که برابری و برادری در بین مردم را رد میکنند و کسانی که سعی در حفظ شرایط و ساختارهای قبلی دارند.

آیا تاکنون PYD توانسته است دست آورد غیر نظامی ای هم در منطقه شما بدست آورد؟

 حزب اتحاد دمکراتیک (PYD) یک حزب در میان یازده حزب دیگر در روژآوا است. دست آورد ها در روژآوا نتیجه برپایی مبارزه بوسیله گروهای مختلف شامل PYD بوده است. تمام موسسات دمکراتیک و سازمان های اجتماعی که واقعیت پیداکرده اند در شمار دست آورد های غیر نظامی ما هستند.

چه تعدادی از کردها جابجا و میزان ویرانی شهر هایشان را چگونه می بینید؟

برآورد شده است که صد ها هزار کرد جابجا شده اند، اما آمار دقیقی در دست نیست. بعضی از آنها به جنوب کردستان ( کردستان عراق) و بعضی به شمال ( کردستان ترکیه) فرار کردند. نتیجه جنگ، ویرانی، فشار اقتصادی و کمبود مواد بوده است. آنها به روستاها و محل هایشان به تعداد زیادی بزرگی بعد از این که لطمه های جنگ تمام شد برمیگردند، مخصوصا در کوبانی. روستاها و مناطق زیادی ویران شد – برای مثال، در کوبانی در صد خرابی به ۸۰% رسید، و تل ابیض، راس العین و الحسکه خرابی های زیادی را متحمل شدند. جنگ هنوز ادامه دارد، وهر روز ما در شمال حلب شاهد ویرانی بیشتری هستیم.

آیا PYD هیچ گونه روابط بین المللی دارد؟ کدام کشور بیشترین حمایت را از کرد های سوریه می کند؟

ما بعنوان یک حزب در پی تماس با تمام قدرت های منطقه و جهانی هستیم  که اهداف و برنامه هایمان را برای دمکراسی و خود گردانی، که به واقعیت پیوسته اند و مدلی برای آینده سوریه را، توضیح دهیم. هنوز هیچ دولتی از خودگردنی دمکراتیک حکایت نکرده است، اما یک خوشبینی هایی از این پروژه به عنوان مسیری برای دمکراسی در سوریه وجود دارد.

 در مورد همسایه تان ترکیه چه؟ ما متوجه اظهارات متعددی بوسیله افسران دفاع مردمی ( PYG ) شدیم که می گویند ترکیه با تعدادی از گروهای رادیکال در سوریه همکاری میکند. آیا شواهدی برای این همکاری وجود دارد؟

ترکیه بصورت یک قدرت اصلی منطقه، آرزوها و برنامه هایی برای خاور میانه دارد. آنها سعی دارند از موقعیت وخیم منطقه سوء استفاده و برنامه هایشان پیاده کنند. بر طبق گزارش های رسانه های ترکیه و بین المللی آنها روابط مشکوکی با نیروهای متعصب داعش و گروهای تروریستی مشابه دارند. تعدادی از شهروندان ترکیه که وابسته به گروه های تروریستی بودند دستگیر و کشته شده اند، و عوامل خارجی اقرار کرده اند که در ترکیه آموزش دیده اند، به عبورآزاد بسیاری از تروریست ها اشاره نمی کنم .

هدف منطقه حائل که دولت ترکیه مایل است در داخل سوریه ایجاد کند چیست؟ و در پرتو ناروشنی و سوالاتی که در واشینگتن هست، موضع دولت آمریکا دراین مورد چیست، و منطقه حائل برای شما بعنوان یک کرد سوریه چه معنایی دارد؟

از زمان شروع انقلاب سوریه، ترکیه اعلام و سعی کرد که یک منطقه حائل در زیر کنترل و هژمونی یا مشارکت در اداره یک چنین محلی برای به اجرا گذاشتن برنامه هایشان و تاثیر در تغییر نفوس آن برای اهدافشان، به اجرا در بیآورد. آمریکا مکررا مخالفت خود را با منطقه حائل ابراز کرد و ما به موضع آمریکا اعتماد کردیم با این حال اگر ترکیه این برنامه را پیاده کند ما آنرا به عنوان اشغال سرزمین سوریه به حساب می آوریم.

بعضی شما را متهم می کنند که از رهبر سوریه بشارالاسد و ایران حمایت می شوید. جواب شما به این چیست؟

این ها اتهامات نادرستی هستند که بوسیله نیروهای دشمن مردم کرد ساخته میشود برای این که جنبش کرد هارا خدشه دار کنند و بین کرد ها وانقلاب سوریه شکاف ایجاد کنند. ما قسمتی از جنبش مردم کرد هستیم که مبارزه می کند برای موجودیت و حقوق دمکراتیک خود بر علیه دولت هایی که برکردستان حکومت میکنند، شامل ایران و سوریه. این برای ایران وسوریه امکان پذیرنیست که از جنبشی که برای حقوق کردها مبارزه می کند حمایت کنند. توجه داشته باشید که ما هنوز هم در حال مبارزه سختی با رژیم سوریه از زمان شورش قامشلو در سال ۲۰۰۴ هستیم. ما در نتیجه این جنبش شهید داده ایم هم در زیر شکنجه در شکنجه گاه های سازمانهای امنیتی سوریه از سال ۲۰۰۴ و هم در زمان انقلاب سوریه، موقعی که ما منطقه مان را از زیر نیروهای سوریه آزاد کردیم.

آیا یک تصویر همگونی از موقعیت عراق و سوریه وجود دارد؟

هم عراق و هم سوریه شاهد ضربه های کشنده ای از طرف نیروهای ترور مثل داعش و دیگر گروه های مشابه هستند، و نیروهای کرد در هر دو کشور از نیروهای اصلی مقاومت هستند که توانایی بدست آوردن پیروزی در مقابل آنها را دارند.

شما رابطه خود را با احزاب کردی عراق چگونه می بینید؟ آیا رژیم کردستان به شما در جنگ علیه تروریست ها کمکی کرد؟

ما رابطه خوبی با تمام احزاب کردی عراق داریم. رژیم کردستان عراق بما در جنگ علیه تروریست ها، بوسیله حمایت نظامی و لجستیکی کمک کرد و هم بصورت شرکت نیروهای پیشمرگه در دفاع از کوبانی. ما مشتاق داشتن روابط خوب با تمام احزاب کردی هستیم.

به عنوان یک رهبر سرشناس، نظر شما در مورد ریاست جمهوری کردستان عراق چیست؟

من فرزند این ملت هستم، و فکر می کنم اصطلاح ” رهبر سرشناس” یک کمی مبالغه آمیز برای من باشد. موضوع ریاست جمهوری در منطقه کردستان یک مسئله داخلی است و به احزاب سیاسی آنجا مربوط است، و ما مطمئن ایم که آنها قادر خواهند بود بر این بحران بدون دردسر غلبه کنند. موقعیت مردم کرد خیلی حساس است و وارد دوران شکننده ای شده است و نیروهای کرد نباید خودشان را با مسائل فرعی مشغول کنند.

شما رابطه خودتان را با آمریکا چگونه توضیح می دهید؟

 واحد دفاع مردمی (YPG) متعلق به یک سیستم خود گردانی دمکراتیک است، و رابطه اش با ائتلاف بین المللی بر علیه داعش در چهارچوب هم کاری نظامی برعلیه آنهایی تهدیدی بر علیه انسانیت اند وجود دارد، و آمریکا رهبری این ائتلاف را به عهده دارد. این یک قدم مثبت است. ما به دنبال توسعه رابطه سیاسی و دیپلماتیک خود با آمریکا هستیم و ما امید واریم که در این راه موفق شویم.

پیغام شما به مردم آمریکا و دولتشان چیست؟

آمریکا یک قدرت برترجهانی است که دمکراسی را در سراسر جهان تقویت می کند و سعی در ایجاد و گسترش آن در سراسر جهان دارد، و مردم آمریکا معیارها و اصول خود را برای دمکراسی دارند. پرزیدنت آمریکا، روزولت اصول دمکراسی را زمانی که یک شهروند بود وقبل از این که رئیس جمهور شود، داشت. پیغام من به دولت و مردم آمریکا این است که مردمان کردی در خاور میانه هستند که سعی در حفظ وجود خودشان و محکم کردن همان حقوق دمکراتیکی دارند که مردم آمریکا به آن معتقدند. این مردم کرد قادر به پیروزی بر نیروهای تروریست و متعصبی شدند که ارزش های انسانی را تهدید میکردند، و آنها مدافعان نیرومندی از ارزشهای دمکراتیکی  که مردم آمریکا در سراسر دنیا منتشر می کنند هستند. به همین دلایل ما باید رابطه خودمان را با مردم و دولت آمریکا محکم کنیم. مردم کرد به عنوان پیش گامان دمکراسی برای این امر آماده اند.

خیلی متشکرم ازوقت شما. ما امید واریم از شما در واشینگتن پذیرایی کنیم.

منبع:

http://dckurd.org/2015/09/02/interview-with-mr-salih-muslim-chairman-of-democratic-union-party-pyd/

نظرات مسدود است.