Wordpress Themes

مرگ در راه نان‎

سالهاست که در حکومت جمهوری اسلامی بخش عظیمی از مردم با مشکل سیر کردن شکم خود و خانوده شان مواجه هستند. ما در این سیستم وضعیتی ناهنجار در رابطه با کارگران و مردم زحمتکش را مشاهده می کنیم که این شرایط برگرفته از سیاست ضد مردمی نظام اسلامی است که باعث معضلات و مشکلات فراوانی برای اقشار ضعیف جامعه بویژه طبقه کارگر شده است. با نگاهی اجمالی به کارنامه سی و هفت ساله جمهوری اسلامی می توان مشاهده کرد که نه تنها حرکتی در جهت بهبود این شرایط انجام نگرفته است بلکه با تعطیلی کارخانه ها و کارگاه های کوچک و بزرگ، بیکار سازیها، وجود قراردادهای موقت، جلوگیری از تشکیل تشکل های کارگری در جهت احقاق حقوق این بخش از جامعه و از همه بدتر سرکوب و زندان کارگران، این حکومت شرایط بسیار سختی را برای کارگران و زحمتکشان ایجاد کرده است. ادامه مطلب را بخوانید »

‎جهان بیمرز

‎جهان بیمرز

‎جهان بیمرز همانند رویایی برای بسیاری از روشنفکران و آزادی طلبان جهان تبدیل شده است. جهانی که در آن مرزهای ساختگی دست بشر که تجاب و خاطرات دوران بربریت را حمل می کنند از بین روند. خلق دنیایی نو با اصول و مکانیزم جدید را برپا کنند. جهانی که در آن یک قانون بین المللی و یک پلیس بین المللی برای زندگی راحت تر بشر وجود داشته باشد و آزادی او را در بر بگیرد. بسیاری بر این عقیده اند که بر اساس این مدل جنگ و جدالی به وجود نمی آید و رفاه مردم بیشتر خواهد شد. آیا این مدل قابلیت اجرایی را دارد مشکلات و موانع موجود برسر راه این تفکر چیست دلیل کاهش بخت روزافزون آن در جوامع امروز چیست و چرا دستیابی ما به آن هر روز کاهش میابد؟ ادامه مطلب را بخوانید »

کودکانی زیر سایه مفتی , دست مذهب از سر کودکان کوتاه!

کودکانی زیر سایه مفتی

دست مذهب از سر کودکان کوتاه!

ادامه مطلب را بخوانید »

انتخابات : روشن کردن تنور بدون نون

انتخابات : روشن کردن تنور بدون نون
هر چهار سال یک بار در اواخر پاییز عده ای در سیستم جمهوری سلامی ایران شروع به روشن کردن تنوری خواهند کرد که هیچ ثمره ای برای مردم نخواهد داشت تنوری به اسم انتخابات: که نه گرمایی و نه نانی از آن نصیب مردم نخواهد شد. تقریبا شیش ماه به انتخابات ریاست جمهوری ایران مانده است. از همین الان جدال دو جبهه در ایران که به اصطلاح آنها را اصلاح طلب و اصول گرا می گویند که می توان آن را رقابت درون نظام نامید آغاز شده است. هدف اصلی آن کشاندن مردم به پای صندوق انتخابات است. در چند روز اخیر ما شاهد جنگ و جدال دو قویه مجریه و قضایه در مورد میران نامعلوم دارایی و مخارج آنها شده ایم. که اکثرا این جدال لفظی را می توان حرکتی به سوی انتخابات دانست. ولی این جدال چیست که در ماهای نزدیک انتخابات به اوج خود میرسد. برای اکثریت مردم در ایران سوال اصلی این خواهد بود که آیا شرکت در انتخابات و نتیجه این رقابت هیچ منفعتی برای آنها خواهد داشت و همچنین دردی را از آنان درمان خواهد کرد؟ آیا تورم و بیکاری، اعتیاد پس از پیروزی این کاندیدا و شکست آن یکی، که به نمادی برای جناحهای این نظام تبدیل شده درمانی خواهد داشت؟ یا حقوق اولیه انسانی و از مهمترین آنان حقوق زنان و کودکان ایران را تامین خواهند کرد؟ آیا آنها با شرکت در انتخابات کذایی و رای دادن به این یاران خمینی و خامنه ای شکم خود و خانوادهایشان سیر خواهد شد؟ ادامه مطلب را بخوانید »

زندگی در سرزمین دو فصل زندگی بی خانمانی و زندگی اعیانی‎

زمستان سرد و طولانی به واسطه عواملی مدتهاست برای قشر اعظم مردم در ایران آغاز شده است. زمستانی که بسیاری از مردم با مشکلات فراوانی روبرو هستند. جایی که در آن ما هر روز شاهد اتفاقات خاصی هستیم از زندگی در گور گرفته تا باز کردن بخیه در بیمارستان به دلیل عدم پرداخت هزینه آن. ولی در این میان میتوان به بی خانمانانی اشاره کرد که در این سرزمین سقفی بالای سر ندارند و در وضعیت بسیار اسفناکی بسر میبرند و در زیر سقفی به نام آسمان روز و شب را سپری می کنند. بایستی این نکته را اشاره کرد که این وضعیت در مقابل زندگی اعیانی و همیشه بهار عده ای معدود در سیستم جمهوری اسلامی است که در رفاه بسیاری به سر می برند. ساخت کاخهای مجلل با هزینه های گزاف و زحمت عده ای که هر روز در میان خشت های آن جان می دهند و در همسایگی آن ها کسی بدون سقف شب را به امید دیدن روز سپری می کند. بایستی این سوال را پرسید که دلایل و عوامل این شکاف وسیع طبقاتی در نظام اسلامی فقیه چیست؟ جمهوری اسلامی به عنوان عامل اصلی در خلق کارتون خوابی در جامعه چگونه با آن برخورد کرده است؟ نظامی که با شعار یک خانه برای هر خانوار به میدان آمد. ادامه مطلب را بخوانید »

اسلام و دمکراسی در خاورمیانه بانیان مرگ آزادی

با نگاهی جامع اندیشانه به مقوله دموکراسی مطرح در جوامع سرمایه‌ داری و ارتباط آن با مولفه های اجتماعی از قبیل دین، فرهنگ و غیره می توان گفت، بر اساس تعاریف دول لیبرال این را بیان کرد که در جوامع مدنی با توجه به اختلاف سطح فکری و فرهنگی جامعه، همواره با سطوح مختلفی از دموکراسی روبرو هستیم. با این وجود، اصول اولیه و پایه ای آن به دلیل شکل گیری جوامع بشری بر اساس واحد انسانی و شهروندی که برگرفته از تعاریف جوامع غربی و بوژوازی است همواره ثابت می باشد. هدف بیان این تعریف سلطه همیشگی این دول بر مدل مطرح شده از جانب خود است. که هدف اصلی حفظ جایگاه نظام سرمایداری در جوامع است. یکی از مهمترین مولفه های تاثیر گذار در دموکراسی حاکم بر جامعه که برگرفته از تعاریف این دول است ادیان می باشد که بر اساس آن می توان به تقابل دین اسلام و دموکراسی غربی در منطقه خاورمیانه اشاره نمود. ادامه مطلب را بخوانید »

بازگشت به گذشته (خلق دوباره جهانی دو قطبی)

دیوار برلین را می توان نماد فروپاشی جهان دوقطبی و آغاز نظمی که دول غربی به آن جهان تک قطبی می گفتند. بعد از اینکه اتحاد جماهیر شوروی متلاشی شد آمریکا خود را برنده جنگ سردی می دانست که بارها جهان را به سوی نبرد هسته ای سوق داد. بعد از آن نظمی را آمریکا به اصطلاح خود در دنیا با استفاده از نیروی نظامی خود دایر کرد. اکثر دول اروپایی و آسیایی را به زیر سلطه خود به نام دموکراسی برد. جنگ های زیادی را در چند دهه اخیر شروع و یا مدیریت کرد. نمونه های بارز آن جنگ اول و دوم خلیج فارس است. که اکثرا منافع مالی و سیاسی فراوانی را برای این کشور به همراه داشت. ولی بایستی توجه کرد که باز دنیا در حال تغییر است ولی نه پوستی جدید بلکه بازگشت به نظمی که سالها ترس و وحشت را بر جهان حاکم کرد. بازگشت جهانی دو قطبی . ولی آیا روسیه توانایی احیای قدرت و اقتصادی دوران طلایی شوروی سابق را دارد. آیا آمریکا در حال افول قدرت خویش است . آیا قواعد بازی و کنترل نظم لیبرال دمکراسی اروپا همراه با آمریکا با شکست روبه رو شده است. و ما بایستی شاهد خلق دوباره جهان دوقطبی و جنگ سردی دیگر بود . در این میان نقش قدرت نوظهوری همچون چین در این آشفته بازار چه خواهد بود. ادامه مطلب را بخوانید »

مثلث شوم (قرارداد جدید مابین دولتهاى روسیه، ایران و ترکیه)‎

مثلث شوم ( قرارداد جدید مابین دولتهای روسیه، ایران و ترکیه )‎

بعد از ترور سفیر روسیه در ترکیه ائتلافی جهت دخالت در سوریه ما بین دولتهای ایران و ترکیه و روسیه در حال شکل گرفتن است تا از آن در رقابت با رقبا بهترین بهره بردای را در جهت منافع خود بکنند. ائتلافی که در مقابل کشورهای غربی در مسکو شکل گرفت نشان از عقب نشینی ترکیه از اکثر مواضع قبلی خود در قبال سوریه دارد. ترکیه که با تز احمد داود اغلو وارد مشکلات سوریه شد در راستای نشان دادن ترکیه ای توانمند در منطقه بود که کاملا بر تمامی اتفاقات موجود اشراف و تاثیر کامل را دارد. آ ک پ با تفکر اخوانی حمایت از سنی های سوریه را بهانه ای جهت دخالت در این کشور قرار داد. کاملا وارد نبرد در سوریه شد و از تروریستها حامیت مالی و لجستیکی کرد و در این بین خود را به عنوان دشمن شماره یک بشار اسد دیکتاتور سوریه نشان داد. ادامه مطلب را بخوانید »

بهره کشی قدرت از فقر در جوامع خاورمیانه (ایران)

بهره کشی قدرت از فقر در جوامع خاورمیانه (ایران)

با نگاهی عمیق به مولفه قدرت در جوامع جهان خصوصا خاورمیانه می توان چنین برداشت کرد که رابطه ای غیرمعقول با مولفه فقر در این جوامع وجود دارد. در این جوامع ما شاهد این هستیم که فقر به عنوان وسیله ای در جهت دست یابی به اهداف سیستم سرمایه داری توسط حکام مورد استفاده قرار می گیرد. ادامه مطلب را بخوانید »

حشد شعبی یا آغاز سرطان سرمایه داری در عراق

حشد شعبی یا آغاز سرطان سرمایه داری در عراق

۲۹ نوامبر سال ۲۰۱۶ مجلس عراق قانونی را با حمایت اکثریت نمایندگان تصویب کرد که به موجب آن نیروهای شبه نظامی حشد شعبی (بسیج مردمی) را در این کشور به عنوان بخشی از نیروهای مسلح عراق به رسمیت می شناسد. نیروهایی که در چند سال عملکرد خود هیچ تفاوتی ما بین آنها و دیگر گروهای تروریستی موجود در منطقه وجود ندارد. بایستی این را در نظر گرفت که آیا این حرکت آغاز مسیری است که ۳۷ سال قبل سپاه پاسداران در ایران شروع کرد آیا ما شاهد شکل گیری گروه تروریستی جدید در سایه حکومت های دینی سرمایه داری در منطقه هستیم وهمانند مادر خود سپاه پاسداران ایران این جریان را به بنگاه اقتصادی عراق تبدیل خواهد شد آیا در سالهای آینده این جریان در تمامی امور زندگی مردم دخالت خواهد کرد و از آن به عنوان سرطان روبه افزایش یاد خواهند کرد علت حمایت دولت اقلیم از این قانون چه بود آیا چرخشی در منافع آنها از آنکار و ریاض به سوی بغداد ایجاد شده است که با وجود همپیمانی با این قدرت های منطقه ای و مخالفت آنها با این جریان که آن را در مقابل اهداف خود می بینند به آن آری گفتند ادامه مطلب را بخوانید »