Wordpress Themes

اسلام و فاشیسم منطقه ای‎

اسلام و فاشیسم منطقه ای‎

در سال ١٩٧٩ میلادی که صدام حسین به قدرت رسید. در مدت ٢٧ سال زمامداری چندین دفعه بر اساس تفکر و منطق اسلام و ناسیونالیسم عربی به قسمت های مختلف کشور عراق و کشورهای همسایه حمله کرد. صدام با بهره گیری از این فکر، که به قرآن توهین شده است و همچنین بسیاری دیگر از توهمات ذهنی همچن آتیش پرستی دست به انجام جنایتی در قبال کردها زد. بر اساس تفکر اسلامی و ناسیونالیسم عربی خویش به کشورهایی همچون ایران و کویت یورش برد. که باعث نابسامانی و آشفتگی بسیاری در منطقه شد. با نگاهی اجمالی به وضعیت این روزهای منطقه خاورمیانه، می توان کسانی دیگر را نام برد که از تفکر اسلامی و ناسیونالیستی مردم در جهت اهداف خود بهره می برند. ترکیه امروزی نمونه ای بارز از این تفکر روبه روشد در منطقه است. که می توان ادغامی از تفکرات صدام و خمینی را در راهکار این روزهای اردوغان در جهت پیشبرد اهداف خود به خوبی مشاهده کرد. ادامه مطلب را بخوانید »

جنگی برای مرگ کودکان ( بحران سوریه)‎

در شش سال گذشته و از زمانی که سوریه درگیر جنگ داخلی است، میلیون ها غیرنظامی از ساکنین این کشور آواره، مصدوم و در جریان درگیری ها و تیراندازی ها کشته شده اند. خیزشی که با اعتراضات موسوم به “بهار عربی” آغاز شد به واسطه سرکوب دولت اسد و دخالت کشورهای منطقه و فرامنطقه به خزانی برای این کشور تبدیل شد. اما بایستی این واقعیت را بیان کرد که کودکان سوری، قربانیان اصلی این جنگ به شمار می روند. در این مدت ۸٫۴ میلیون کودک سوری که تقریبا ۸۰ درصد از جمعیت کودکان این کشور را تشکیل می دهند، تاکنون از قربانیان اصلی این جنگ ویران کننده بوده اند. گزارشات یونیسف برای سال ۲۰۱۶ بیان می کند که در این سال دستکم ۶۵۲ کودک جان خود را از دست داده اند. بسیاری از این کودکان در هنگام فاجعه در مدارس بوده اند، که به همین دلیل مرگبارترین سال برای کودکان سوری در خلال شش سال درگیریهای داخلی بوده است. در درگیری های شهر حلب مابین مخالفان و حامیان دولت اسد که شهر به کنترل دوباره دولت برگشت بر اثر حملات هوایی فراوانی که با کمک دولت روسیه برای اسد صورت گرفت بیش از ۴۵۰۰ کودک تنها در این شهر جان خود را از دست دادند. ادامه مطلب را بخوانید »

بازی قدرت و سرمایه (تنش در روابط ترکیه و اتحادیه اروپا)‎

در روزهای اخیر در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان مقامات شماری از کشورهای اروپایی و مسئولان دولت آک پارتی، به دنبال لغو برنامه‌های تبلیغاتی دولت ترکیه در رابطه با همه پرسی قانون اساسی در برخی شهرهای اروپایی به دلیل حضور شمار بالای اتباع ترکیه در کشورهای اروپایی و تلاش مقامات آنکارا برای جلب نظر آنها در آستانه این جدال بین کمپن نه و آری به همه پرسی، بیش از هر موضوعی بسترساز اختلاف های کنونی شده است. ادامه مطلب را بخوانید »

حکمی در سایه: قتل ناموسی

قتل های ناموسی از سری مشکلات جوامع شرقی و مذهب زده خصوصا جامعه ما ایران است. هر ساله تعداد زیادی از زنان و دختران جوان و حتی در این بین دختران در سنین کودکی قربانی قوانین حاکم بر جامعه، که کاملا قرون وسطایی و ارتجاعی است، جان خود را براساس عنوانی به اسم “قتل ناموسی” از دست میدهند. در چند هفته اخیر همزمان با نزدیک شدن به ٨ مارس روز جهانی زن شاهد موارد مختلفی از قتلهای ناموسی خصوصا در مناطق کردنشین عراق بوده ایم که به شیوه های مختلفی صورت گرفته است. بایستی این را در نظر داشت که این واژه “ناموس” در همه‌ جا خصوصا در میان فرهنگ عامه مردم در این جوامع مترادف و به معنای “غیرت، شرف و مردانگی” تعریف شده است. این غیرت و شرف مردان ارتباط تنگاتنگی با زنان در خانواده و جامعه داشته است. این واژها در ادبیات و جامعه ما مترادف ناموس ‌پرستی و غیرت مردانه تعریف شده است و براین اساس هدف و منظور از ناموس، زنان آن جامعه و خانواده قلمداد می شوند. ناموس و شرف مردانگی در جوامع شرقی تعریف های مختلفی را در بر گرفته است که بر اساس آن کلیه حقوق انسانی زن از وی گرفته شده است و وی را به موجوی مطیع در خانواده تبدیل می کند و همیشه بایستی تابع حاکم خویش که مرد است باشد. این سری از قوانین نانوشته و نوشته شده در جوامع مذهب زده تمامی ابعاد زندگی زن را در بر میگیرد. زیرا حفظ و تقویت “ناموس” برای مردان به هر طُرقی برابر با ارتقا مردانگی و احترام وی در جامعه است که مباهات وی را باعث می شود. ادامه مطلب را بخوانید »

مرگ در راه نان‎

سالهاست که در حکومت جمهوری اسلامی بخش عظیمی از مردم با مشکل سیر کردن شکم خود و خانوده شان مواجه هستند. ما در این سیستم وضعیتی ناهنجار در رابطه با کارگران و مردم زحمتکش را مشاهده می کنیم که این شرایط برگرفته از سیاست ضد مردمی نظام اسلامی است که باعث معضلات و مشکلات فراوانی برای اقشار ضعیف جامعه بویژه طبقه کارگر شده است. با نگاهی اجمالی به کارنامه سی و هفت ساله جمهوری اسلامی می توان مشاهده کرد که نه تنها حرکتی در جهت بهبود این شرایط انجام نگرفته است بلکه با تعطیلی کارخانه ها و کارگاه های کوچک و بزرگ، بیکار سازیها، وجود قراردادهای موقت، جلوگیری از تشکیل تشکل های کارگری در جهت احقاق حقوق این بخش از جامعه و از همه بدتر سرکوب و زندان کارگران، این حکومت شرایط بسیار سختی را برای کارگران و زحمتکشان ایجاد کرده است. ادامه مطلب را بخوانید »

‎جهان بیمرز

‎جهان بیمرز

‎جهان بیمرز همانند رویایی برای بسیاری از روشنفکران و آزادی طلبان جهان تبدیل شده است. جهانی که در آن مرزهای ساختگی دست بشر که تجاب و خاطرات دوران بربریت را حمل می کنند از بین روند. خلق دنیایی نو با اصول و مکانیزم جدید را برپا کنند. جهانی که در آن یک قانون بین المللی و یک پلیس بین المللی برای زندگی راحت تر بشر وجود داشته باشد و آزادی او را در بر بگیرد. بسیاری بر این عقیده اند که بر اساس این مدل جنگ و جدالی به وجود نمی آید و رفاه مردم بیشتر خواهد شد. آیا این مدل قابلیت اجرایی را دارد مشکلات و موانع موجود برسر راه این تفکر چیست دلیل کاهش بخت روزافزون آن در جوامع امروز چیست و چرا دستیابی ما به آن هر روز کاهش میابد؟ ادامه مطلب را بخوانید »

کودکانی زیر سایه مفتی , دست مذهب از سر کودکان کوتاه!

کودکانی زیر سایه مفتی

دست مذهب از سر کودکان کوتاه!

ادامه مطلب را بخوانید »

انتخابات : روشن کردن تنور بدون نون

انتخابات : روشن کردن تنور بدون نون
هر چهار سال یک بار در اواخر پاییز عده ای در سیستم جمهوری سلامی ایران شروع به روشن کردن تنوری خواهند کرد که هیچ ثمره ای برای مردم نخواهد داشت تنوری به اسم انتخابات: که نه گرمایی و نه نانی از آن نصیب مردم نخواهد شد. تقریبا شیش ماه به انتخابات ریاست جمهوری ایران مانده است. از همین الان جدال دو جبهه در ایران که به اصطلاح آنها را اصلاح طلب و اصول گرا می گویند که می توان آن را رقابت درون نظام نامید آغاز شده است. هدف اصلی آن کشاندن مردم به پای صندوق انتخابات است. در چند روز اخیر ما شاهد جنگ و جدال دو قویه مجریه و قضایه در مورد میران نامعلوم دارایی و مخارج آنها شده ایم. که اکثرا این جدال لفظی را می توان حرکتی به سوی انتخابات دانست. ولی این جدال چیست که در ماهای نزدیک انتخابات به اوج خود میرسد. برای اکثریت مردم در ایران سوال اصلی این خواهد بود که آیا شرکت در انتخابات و نتیجه این رقابت هیچ منفعتی برای آنها خواهد داشت و همچنین دردی را از آنان درمان خواهد کرد؟ آیا تورم و بیکاری، اعتیاد پس از پیروزی این کاندیدا و شکست آن یکی، که به نمادی برای جناحهای این نظام تبدیل شده درمانی خواهد داشت؟ یا حقوق اولیه انسانی و از مهمترین آنان حقوق زنان و کودکان ایران را تامین خواهند کرد؟ آیا آنها با شرکت در انتخابات کذایی و رای دادن به این یاران خمینی و خامنه ای شکم خود و خانوادهایشان سیر خواهد شد؟ ادامه مطلب را بخوانید »

زندگی در سرزمین دو فصل زندگی بی خانمانی و زندگی اعیانی‎

زمستان سرد و طولانی به واسطه عواملی مدتهاست برای قشر اعظم مردم در ایران آغاز شده است. زمستانی که بسیاری از مردم با مشکلات فراوانی روبرو هستند. جایی که در آن ما هر روز شاهد اتفاقات خاصی هستیم از زندگی در گور گرفته تا باز کردن بخیه در بیمارستان به دلیل عدم پرداخت هزینه آن. ولی در این میان میتوان به بی خانمانانی اشاره کرد که در این سرزمین سقفی بالای سر ندارند و در وضعیت بسیار اسفناکی بسر میبرند و در زیر سقفی به نام آسمان روز و شب را سپری می کنند. بایستی این نکته را اشاره کرد که این وضعیت در مقابل زندگی اعیانی و همیشه بهار عده ای معدود در سیستم جمهوری اسلامی است که در رفاه بسیاری به سر می برند. ساخت کاخهای مجلل با هزینه های گزاف و زحمت عده ای که هر روز در میان خشت های آن جان می دهند و در همسایگی آن ها کسی بدون سقف شب را به امید دیدن روز سپری می کند. بایستی این سوال را پرسید که دلایل و عوامل این شکاف وسیع طبقاتی در نظام اسلامی فقیه چیست؟ جمهوری اسلامی به عنوان عامل اصلی در خلق کارتون خوابی در جامعه چگونه با آن برخورد کرده است؟ نظامی که با شعار یک خانه برای هر خانوار به میدان آمد. ادامه مطلب را بخوانید »

اسلام و دمکراسی در خاورمیانه بانیان مرگ آزادی

با نگاهی جامع اندیشانه به مقوله دموکراسی مطرح در جوامع سرمایه‌ داری و ارتباط آن با مولفه های اجتماعی از قبیل دین، فرهنگ و غیره می توان گفت، بر اساس تعاریف دول لیبرال این را بیان کرد که در جوامع مدنی با توجه به اختلاف سطح فکری و فرهنگی جامعه، همواره با سطوح مختلفی از دموکراسی روبرو هستیم. با این وجود، اصول اولیه و پایه ای آن به دلیل شکل گیری جوامع بشری بر اساس واحد انسانی و شهروندی که برگرفته از تعاریف جوامع غربی و بوژوازی است همواره ثابت می باشد. هدف بیان این تعریف سلطه همیشگی این دول بر مدل مطرح شده از جانب خود است. که هدف اصلی حفظ جایگاه نظام سرمایداری در جوامع است. یکی از مهمترین مولفه های تاثیر گذار در دموکراسی حاکم بر جامعه که برگرفته از تعاریف این دول است ادیان می باشد که بر اساس آن می توان به تقابل دین اسلام و دموکراسی غربی در منطقه خاورمیانه اشاره نمود. ادامه مطلب را بخوانید »