Wordpress Themes

ساختن حزب یا راه اندازی محفل نفرت؟!

اخیرا محفلی اعلام کرده اند که قصد دارند “یک حزب کمونیستی کارگری جدید” بسازند که با احزاب تاکنونی کمونیست کارگری متفاوت خواهد بود. درهمین رابطه یکی از مدافعان ساختن “این حزب” بنام کامران پایدار در نوشته ای تحت عنوان، “ملزومات برپایی یک حزب کمونیستی و کارگری جدید”، نه به ملزومات ساختن یک حزب کمونیستی کارگری جدید بلکه به ملزومات نفرت پراکنی علیه کمونیستها با کلماتی مثل، سیاه و ارتجاعی خواندن آنان ملزومات راه اندازی این محفل را توضیح داده است. ادامه مطلب را بخوانید »

جدایی دین از دولت یا جدایی دین از سیاست؟

ضروت طرح این موضوع از آنجا ناشی شد که صاحب نظرانی بر این نظر هستند که باید دین از سیاست جدا باشد و با جدایی دین از سیاست میتوان به سلطه دین بر جامعه پایان داد. شخصا بر این عقیده نیستم که میشود و باید دین را از سیاست جدا کرد آنگاه به سلطه دین در حاکمیت پایان داده خواهد شد بلکه برای پایان دادن به سلطه دین بر جامعه میتوان و باید دین را از دولت جدا کرد نه از سیاست. دلایلی که میتوان در دفاع از جدایی دین از دولت ( نه از سیاست ) بدان اشاره کرد را سعی میکنم توضیح دهم. نوشته را زیر تیترهای: یک توضیح کوتاه، جدایی دین از سیاست و اینکه چرا با زور و با قانون و اجبار نمیشود و نمیتوان دین را از سیاست جدا کرد، تعریف و نگاه امروز از سیاست، جایگاه مقوله آزادی بی قید و شرط بیان در این بحث، جدایی دین از دولت  و در انتها با یک جمعبندی این مطلب را به پایان خواهم رساند. ادامه مطلب را بخوانید »

“انتخابات” ریاست جمهوری و احزاب اپوزیسیون کرد

“انتخابات” ریاست جمهوری و احزاب اپوزیسیون کرد

ادامه مطلب را بخوانید »

استقلال کردستان عراق یا خلق فاجعه در کرکوک؟

استقلال کردستان عراق یا خلق فاجعه در کرکوک؟

انجمن استان کرکوک روز سه شنبه ۲۸ مارس ۲۰۱۷ با رای اکثریت ارای اعضای این انجمن تصمیم گرفت پرچم کردستان عراق را بر بالای نهاد انجمن و همچنین دیگر نهادهای اداری و حکومتی در این منطقه بر افرازد. این اقدام از سوی دولت مرکزی عراق با واکنش تندی روبرو شد و آنرا مغایر با قوانین و قراردادهای بین حکومت مرکزی با حکومت اقلیم کردستان عراق ارزیابی کرد. ادامه مطلب را بخوانید »

جاده میاندوآب- بوکان قتلگاه کشاورزان و مردم منطقه

روز ١۶ بهمن کشاورزان و اهالی روستای شین آباد در جاده میاندوآب- بوکان نسبت به ناامن بودن این جاده  و بی توجهی مسئولان تجمع اعتراضی برپا کردند. در روزهای گذشته یکی از ساکنان این روستا به نام مجید قادری ۵۰ ساله و دارای ۴ فرزند که یکی از آنان معلول است در حین گذر از این جاده دچار سانحه شده و جان خود را از دست داده است. ادامه مطلب را بخوانید »

برای برچیدن احکام مسخره امنیتی علیه جعفر عظیم زاده و دیگر فعالین کارگری باید قاطعانه و متحد به میدان آمد

برای برچیدن احکام مسخره امنیتی علیه جعفر عظیم زاده و دیگر فعالین کارگری باید قاطعانه و متحد به میدان آمد

  ادامه مطلب را بخوانید »

ناسیونالیسم کرد در سوگ رفسنجانی

ناسیونالیسم کرد در سوگ رفسنجانی

ادامه مطلب را بخوانید »

سنندج باز هم در دفاع از زندگی

سنندج باز هم در دفاع از زندگی

جلادان رژیم اسلامی در سنندج در صدد اجرای حکم اعدام جوانی بنام هیمن اورامی نژاد بودند که در سن ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده بود که با تلاش فعالین “کمپین بخشش شهر سنندج” و دیگر شخصیتهای اجتماعی موجب شد، خانواده پویا ابوالقاسمی از اجرای حکم قصاص فرزندشان خودداری کرده و زندگی را به هیمن اورامی نژاد بازگردانند. این اولین بار نیست که فعالین اجتماعی در سنندج در دفاع از حق حیات رضایت خانواده مقتول را برای بخشش جلب میکنند. در پی همین تلاشهای انسانی بود که دوم شهریور ماه ۹۵ نیز رشاد رشیدی که در سال ۹۱ در نزاعی به اتهام قتل دلیر احمدی حکم اعدام گرفته بود با رضایت خانواده احمدی از مرگ نجات یافت. ادامه مطلب را بخوانید »

متهم در مقام شاکی!

متهم در مقام شاکی!
بنا به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، هنوز سه ماه از محکومیت ۱۱ ساله جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه نگذشته است که دادستانی تهران، مالک کارخانه نورد و لوله صفا را متهم اقتصادی معرفی و از مصادره این کارخانه و برخی دیگر از شرکتهای متعلق به رستمی صفا خبر داد. رستمی صفا شاکی این دو فعال کارگری در پرونده آنان در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه بود. شاپور احسانی راد و جعفر عظیم زاده اردیبهشت ماه سال ۹۴ بدنبال اعتصاب کارگران کارخانه نورد و لوله صفا و حمایت از خواستهای کارگران این کارخانه، با شکایت رستمی صفا بازداشت و در حال حاضر هر کدام با ۱۱ سال حکم زندان منتظر رای دادگاه تجدید نظر هستند. ادامه مطلب را بخوانید »

مانوور نظامی- ناموسی، برای دفاع از ثروت و قدرت!

روز سه شنبه ۱۳ ماه دسامبر ۱۵ هزار پیشمرگ حکومت اقلیم کردستان عراق در یک مانوور نظامی تحت عنوان،”دفاع ازناموس” تجمعی در اربیل کردستان عراق برگزار کردند. داستان از این قرار است که یکی از نمایندگان پارلمان کردستان عراق بنام “سروه عبدوالواحد” از اعضای فراکسیون گوران طی سخنانی در پارلمان عراق که بمنظور تصویب بودجه سال ۲۰۱۷ برگزار شده بود در رابطه با وضعیت مالی و اقتصادی خانواده های پیشمرگ در اقلیم کردستان گفته است: “در حالیکه حقوق ماهیانه بموقع در اختیار خانواده های پیشمرگانی که جان خود را از دست داده اند قرار نمیگیرد، همسران آنان ناچارند برای تامین معیشت زندگی شان “خودفروشی” کنند. ( در ادبیات ناسیونالیسم کرد بجای “تن فروشی” از واژه خودفروشی استفاده میشود و منظور این نماینده از فراکسیون گوران “تن فروشی” بوده است). توضیح داخل پرانتز از من است. ادامه مطلب را بخوانید »