Wordpress Themes

نرخ دستمزد

به یاد کارگر مبارز و کمونیست محمد جراحی

کارگر بعنوان یک طبقه، نیروی کارش را به چه قیمتی باید بفروشد؟ پاسخ این سوال موضوع مجادله کارگر و کارفرما در حداقل دو قرن گذشته بوده است. به جرات میتوان گفت که هیچ فرمول جادوئی برای تعیین دستمزد کارگر وجود ندارد اما دستاوردهائی وجود دارند، حداقل دستمزد یکی از آنهاست. اما امروز، حداقل دستمزد فرمول رفرمیسم در اغلب کشورهای دنیا بجای تعیین نرخ دستمزد است. الگوی حداقل دستمزد متاسفانه حتی از طرف بخش عمدۀ فعالین کارگری سوسیالیست بعنوان فرمول غائی تعیین دستمزد پذیرفته شده است. لازم است قدری در مورد نفس این مقوله، حداقل دستمزد، مکث کرد.

ادامه مطلب را بخوانید »

مثلث جنگ‌طلبی حکومت‌های ترکیه و عراق و ایران علیه اقلیم کردستان را محکوم کنیم!

در روزهای اخیر، ترافیک جنگ‌طلبان منطقه علیه اقلیم کردستان عراق در مرزهای این منطقه، بسیار سنگین شده است. دید و بازدیدهای سران و مقامات سیاسی و نظامی حکومت‌های مرتجع اسلامی عراق، ایران و ترکیه و طراحی جنگ و کشتار در اولویت این حکومت‌ها قرار گرفته است. ادامه مطلب را بخوانید »

نگاهی به اقتصاد سیاسی در گذارِ سوسیالیستی

نگاهی به اقتصاد سیاسی در گذارِ سوسیالیستی

جوامع مدرن به سازماندهی اقتصادی نیازمند هستند که در برگبرندهِ مناسباتِ هدفمند جهتِ تهیه مواد و شالوده های لازم برای معبشتِ جامعه، در محدودهِ تولید، توزیع و مصرف می باشد. هدفِ اصلی در پروسهِ تولید و فعالیت اقتصادی، ایجادِ موازینِ اجتماعی جهت بسیج انرژی از نیرویِ انسان، طبیعت و تکنولوژی برای تولید ارزش اچتماعی و ثروت میباشد. با توجه به تداومِ کمبود و رقابت در حیطه رفعِ نیازهای مادی و اجتماعی و بر آمده از آن، وجود منافع و ایده های متفاوت و حتی متخاصم در موردِ روند و چگونگی پروسه تولید، توزیع و مصرف در بین طبقات و اقشارِ گوناگونِ جامعه، برنامه هایِ سیاسی متفاوت، نیز حضور دارند. امروزه، تحت سلطهِ سرمایه داری در جهان، و عمدگیِ مناسبات اقتصادیِ متکی بر روابطِ  کالایی و از جمله: مالکیت خصوصی، کار دستمزدی و مکانیزم بازار؛ در نتیجه، معضلاتی مانند فاصله طبقاتی، ناعدالتی اقتصادی، استثمار، بیکاری، فقر، محرومیت و بیگانگیِ فردی و جمعی فراگیر است. ادامه مطلب را بخوانید »

سه نوع چپ در رفراندم(مطلب به زبان کردى)

سێ جۆری چەپ لەم ڕیفراندۆمەدا
ئامانجی مارکسیزم نەهێشتنی ستەمی ئینسان لە سەر ئینسانە ، هەرجۆرە ستەمێکیش سەرچاوەکەی ناکۆکی چینایەتیە ئامانجیش لەو ستەمە بەهرەمەند بوونی بورژوازیە لە سەروەت وسامان لە ڕێگای کەڵەکەی سەرمایەو زێدەبەهاوە ( فائض قیمە) لە پرۆسەیەکی بەرهەمهێنانی کۆمەڵایەتیدا ئەمەش بەهۆی پاراستنی خاوەندارێتی تایبەتیەوە دەبێ ، بۆرژوازی بۆ ئەم ژێرخانە ئابوریەی پێویستی بە دەوڵەت وئایین وخێزانە . مەبەستی من لێرەدا نیشاندانی تێڕوانینی چەپ وکۆمۆنیزمی مارکسە بۆ نەمانی ستەمی ئینسان لە سەر ئینسان لە ڕوانگەی تێگەیشتنی خۆمەوە لە مارکسیزم . بورژوازی بۆ بەدی هاتنی ئامانجەکانی پێوستی بەچەندین ستەم هەیە لە سەر کۆمەڵگا جگە لە چینی کرێکارستەم دەخاتە سەر هەندی چین توێژی کۆمەڵایەتی تر بۆیە ئەرکی چینی کرێکار تەنها ڕزگار کردنی خۆی نابێت بەڵکو ڕزگارکردنی تەواوی کۆمەڵگایە جا هەرکەس وچین وتوێژێک لەگەڵ بەرنامەی مارکسدا بێتەوە بۆ رزگار کردنی هەر بەشێکی کۆمەڵگا جێگای پشتیوانی دەبێت . ادامه مطلب را بخوانید »

هفتاد تار و پودِ وطن دریغ شد !

هفتاد تار و پودِ وطن دریغ شد !
شعری از : شادی سابُجی ادامه مطلب را بخوانید »

جمع کنید بساط خلیج فارس وخلیج عربی را

جمع کنید بساط خلیج فارس وخلیج عربی را
این نام خلیج فارس ویا خلیج عربی پشتش خون وجنگ وجان میلیونها نفر به گروگان گرفته شده. یک جنگ تمام عیار عربی -ایرانی خوابیده که میلیونها نفر را به کام خود میکشد ومنطقه را برای دهها وصدها سال ویران میکند… اسم خلیج چه عربی باشد چه ایرانی ..وچه سبز باشد وچه آبی فرقی نمیکند. مهم جان انسانهایی است که بخاطر این نام باید به جنایات ناسیونالیسم عرب وفارس تاوان بدهند.. ادامه مطلب را بخوانید »

خاورمیانه پس از داعش و حماس

شکست حماس

رابطه حماس و جمهوری اسلامی در حین و پس از انقلاب مصر رو به سردی گرائید. جمهوری اسلامی پس از اینکه حماس در سال ٢٠١٢ به تابعیت از اخوان المسلمین علیه بشار اسد موضع گرفت، تمام حمایتهای مالی و نظامی خود را از حماس قطع کرد. خالد مشعل و جمعی از رهبران حماس ناچار به ترک دمشق شده و به دوحه پایتخت قطر کوچ کردند. رابطه غزه با تهران تا انتهای اوت امسال زمانی که هیاتی از حماس به رهبری عزت الشرق برای مراسم تحلیف روحانی به ایران رفت، هیچگاه گرم نشد. آنچه نهایتا باعث از سرگیری روابط حماس و ایران شد “بحران قطر” در تابستان امسال بود. ادامه مطلب را بخوانید »

“کفر گوئی” حزب کمونیست کارگری برای جا انداختن بعضی چیزها به “چپ سنتی” و “کمونیستهای منفرد”!

“کفر گوئی” حزب کمونیست کارگری برای جا انداختن بعضی چیزها به “چپ سنتی” و “کمونیستهای منفرد”!

ادامه مطلب را بخوانید »

وقتی کارگران خیابانهای فرانسه را به لرزه در میاورند

وقتی کارگران خیابانهای فرانسه را به لرزه در میاورند
(در حاشیه اعتصابات اخیر کارگران و کارکنان این کشور)
ادامه مطلب را بخوانید »

چرا رژیم اسلامی هنوز سر کاراست و چگونه میتوانیم سرنگونش کنیم؟

چرا بعد از ٣٨ سال جمهوری اسلامی هنوز سر کاراست؟ این بزرگترین و ضروری ترین سوالی است که روی میز احزاب سیاسی و اپوزیسیون سرنگونی طلب و طبقه کارگر ایران و کمونیستها و جریانات چپ و راست و اپوزیسیون بورژوازی و اکثریت مردم که از جمهوری اسلامی نا راضی اند وجانشان به لبشان رسیده میباشد؟ در پاسخها به آن دیدگاها و موضعگیریهای متفاوتی وجود دارد و تلاش میکنم به اختصار به آنها به پردازم. ادامه مطلب را بخوانید »