Wordpress Themes

سیستم های پیچیده و تفکر سیستمی (۱)

سیستم های پیچیده و تفکر سیستمی (۱)

ادامه مطلب را بخوانید »

تا زمانی که دنیا محل خرید و فروش زن باشد، هیج کس آزاد و رها نخواهد بود!

تا زمانی که دنیا محل خرید و فروش زن باشد، هیج کس آزاد و رها نخواهد بود!

قدمت پدیده تن فروشی در ایران نیز مانند سایر مناطق جهان به دوران معاصر محدود نمی شود. اما آنچه در دوران معاصر که امپریالیسم بر جهان حاکم گشته، انسان را وحشت زده می سازد، بالا رفتن بی سابقه آمار زنان تن فروش است؛ زنانی که بدنشان به حراج گذاشته می شود، روح وجسمشان به تاراج می رود، از خود بیگانه می شوند و به متاعی بدل می شوند که به انباشت هر چه بیشتر ثروت خدمت کنند و حیات این اقتصاد سود محور و بیمار را تداوم بخشند. ادامه مطلب را بخوانید »

آیا قرارداد توتال یک قرارداد نئوکلونیال است؟

تعیین‌کنندگی یکی از عناصر فرااقتصادی در یک قرارداد اقتصادی، یا به عبارت دیگر سلطه‌ی سیاسی، نظامی و غیره بر آن به شکل مشخص یکی از ویژگی‌های قراردادهای کلونیال است. در این حالت ما با غارت یا چپاول مواجهیم، چرا که یکی از طرفین به واسطه‌ی سیاست و غیره به ارزشی فراتر از ارزشی دست می‌یابد که در روابط صرف اقتصادی می‌تواند کسب بکند. بخش اضافی بخش چپاول شده است. قرارداد توتال کلونیال است، اگر اقتصادی نباشد و عوامل فوق اقتصادی در شکلگیری‌اش نقش داشته باشند. ادامه مطلب را بخوانید »

هیاهویی برای هیچ!

هیاهویی برای هیچ!

کمال خسروی مدتی پیش در نقد مکاتب “اکادمیک” و بی ارزش “اونو” و “دیالکتیک نظامند” با بهره گیری از نظریات ولفگانگ فریتز هاوگ یکی از برجسته ترین مارکسیست های حال حاضر دنیا و دیگر مارکسیست های اکتیو در فصل نامۀ ارگیومنت،  مقاله‌ای به همین عنوان (هیاهو برای هیچ) منتشر کرده است که در آنجا بحث بر سر این مکاتب اکادمیک و خرده بورژوایی است که تنها هدفشان بازی با کلمات برای “کشف” “کنسپت” های جدید است و  من شخصا هم مضمون و هم عنوان این مقاله را که این بحث های بی ارزش و نفس گیر الکی را به نقد می کشد، برای ورود به فضای فیلتر شدۀ اکادمیک در عصر بورژوازی نئولیبرال قابل تعمق و دقیق می دانم. در واقع می توان گفت این مکاتب نئو”مارکسیست” هیچ ارزش علمی و تئوریک نداشته و ندارند. کمال خسروی می نویسد که این “سنت” فکری در پی ان است که “اشکالات” مارکس در فهم “منطق هگل” را برطرف کند و “سیستم” جدیدتر و “دستگاهمند تری” از مارکسیسم ارائه دهد[۱]. (نقل به مضمون از مقاله ی کمال خسروی) ادامه مطلب را بخوانید »

پیوند اسلام با اعدام

پیوند اسلام با اعدام
بخش یک ادامه مطلب را بخوانید »

«آموزش و پرورش به یک ابرمرد و ژنرال نیازدارد»!

«آموزش و پرورش به یک ابرمرد و ژنرال نیازدارد»!
ادامه مطلب را بخوانید »

کابینه وحشت حسن روحانی

کابینه وحشت حسن روحانی

از این هم فراتر حضورا در تفتیش خانه های متهمین مشارکت می کرده است. اینکه ایشان چه جنایاتی را مرتکب شده که هم اکنون در چنین جایگاهی نشانده میشود همانند سایر وزرای دولت جدید روحانی بماند برای فرصتی دیگر. منابع حقوق بشری دیکر شرح مبسوط تری را از حضور فعال ایشان در خانه گردی ها و ضبط و استرداد وسایل ارتباط جمعی ها در منازل و کامپیوتر های بازداشت شدگان افشا کرده اند.آزار و شکنجه و به تعبیری بازجویی فنی نیز از تخصص های این فرد بوده است.چنانچه در نظر بگیریم که دو نهاد وزارت اطلاعات و ارتباطات مستقیما با حقوق … ادامه مطلب را بخوانید »

آزادی کارگران زندانیان سیاسی و اجتماعی با مبارزه پیگیر جنبش کارگری و متحدانش امکان‌پذیر است!

رضا شهابی، فعال کارگری و عضو هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران است. سندیکایی که از همان ابتدا زیر فشارهای امنیتی حکومت اسلامی ایران، قرار گرفت و اعضای فعال آن چون رضا شهابی، ابراهیم مددزاده و …، بارها احضار و بازداشت و در نهایت به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شده‌اند. ادامه مطلب را بخوانید »

نیاز کمونیست‌ها این است که کمونیست باشند

نیاز کمونیست‌ها این است که کمونیست باشند

در جنبش کمونیستی بین‌المللی با این پدیده روبروییم که اکثر مواقع اکثر کمونیست‌ها کمونیست نیستند. در حال حاضر، بدیهی است که این ‌یک مشکل هست! ادامه مطلب را بخوانید »

خطری بزرگ برای زنان و جوانان ایران

خطری بزرگ برای زنان و جوانان ایران

امروز، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه در سخنانی به مناسبت «روز مساجد» نسبت به «کمرنگ شدن نقش مساجد در ایران» (۱) هشدار داد و گفت، همه ی دعوای ما با عالم غرب بر سر مسجد است که حیات دینی و سیاسی اسلام را بر عهده دارد. و تاکید کرد که: « ما در داخل با خطر فتنه مذهبی مواجه هستیم» که البته منظورش پشت کردن مردمان به مذهب و حکومت مذهبی ست. اما او در سخنانش به طور تلویحی دو موضوع را مطرح کرد که هر کدام از آن می تواند خطری بزرگ باشد برای ایران و ایرانی. اول این که او وظیفه مسجد را «تربیت نیروهای مدافع حرم»(۲) خواند. یعنی حالا که کسی در ایران علاقه ای به مسجد رفتن ندارد مساجد باید جایگاهی بشود برای آموزش های نظامی و تربیت نوجوان ها و جوان های جنگجو. ادامه مطلب را بخوانید »