Wordpress Themes

سازماندهی و پیکار علیه استثمار و تبعیض

سازماندهی و پیکار علیه استثمار و تبعیض

تجربه زنان کارگر کره جنوبی ادامه مطلب را بخوانید »

یاوه‌گویی‌های علی خامنه‌ای «خدای» مافیای ایران و اسلام!

یاوه‌گویی‌های علی خامنه‌ای «خدای» مافیای ایران و اسلام!

تلاش‌های رسانه‌های پلیسی – امنیتی حکومت اسلامی ایران، به‌ویژه توسط خبرگزاری فارس، برای بزک کردن چهره هیولایی خامنه‌ای سردمدار حکومت آدم‌کش و تبه‌کار، جهل و جنایت، ترور و اعدام، اعدام و سنگسار، غارتگر و استثمارگر اسلامی ایران، هم‌چنان ادامه دارد. آن‌ها، برای احراز صلاحیت «ادبی» آیت‌الله علی خامنه‌ای، هم‌چنان با تحریف تاریخ، عناد می‌ورزند. ادامه مطلب را بخوانید »

اختلافات اساسی بین لنین و تروتسکی

اختلافات اساسی بین لنین و تروتسکی

در این مقاله هدف من روشن کردن دو مورد از اختلافات اساسی بین لنین و تروتسکی است. یکی از این دو مورد مربوط می شود به جزوه ی تروتسکی در سال ۱۹۰۵ به نام «نتایج و چشم اندازها» که بعدها به «انقلاب مداوم» معروف شد. ادامه مطلب را بخوانید »

جوابی کوتاه به منتقدین و مخالفان تشکیل حزب کمونیستی طبقه کارگر

جوابی کوتاه به منتقدین و مخالفان تشکیل حزب کمونیستی طبقه کارگر
ادامه مطلب را بخوانید »

شهروند جهانی و جهانی سازی اقتصاد

شهروند جهانی و جهانی سازی اقتصاد

(انسان – اقتصاد) و جهانی شدن    ادامه مطلب را بخوانید »

در مورد از سر گیری انتشار نشریه بستر اصلی

در مورد از سر گیری انتشار نشریه بستر اصلی

من پس از کناره گیری از حزب موسوم به حکمتیست مدت کوتاهی بعد از کنگره اول آن، (اکتبر ۲۰۰۶)، ۱۳ شماره نشریه بستر اصلی را در فاصله ژانویه ۲۰۰۷ تا  آوریل ۲۰۰۸ منتشر کردم. بخاطر اینکه هنوز امیدوار بودم که میتوانستم با کمک برخی دیگر از رفقا که آنها هم به تدریج از حزب مربوطه کناره گیری کردند، ابتدا نوعی فراکسیون و سپس جریان متفاوتی راه اندازی کنم، انتشار بستر اصلی را متوقف کردم. با تعدادی از آن رفقا پس از کلنجار رفتنها، بالاخره “کانون دفاع از کمونیسم” را راه انداختم و در فاصله ژوئن ۲۰۰۸ تا مارس ۲۰۱۰ نشریه ای با همان نام منتشر ساختیم. در این فاصله هم ۱۸ شماره “کانون” انتشار یافت. در نهایت تلاش برای ادامه و توسعه کانون هم به نتیجه نرسید و آن نشریه همراه با کانون مذکور تعطیل شد.

ادامه مطلب را بخوانید »

علل کناره گیری از حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست

علل کناره گیری از حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست

سلام زیجی ادامه مطلب را بخوانید »

مشت باز ، مشت بسته!

مشت باز ، مشت بسته !

ترامپ هم کشورش را از گلوبالیزاسیون پس گرفت ، کشورش را از یوغ استثمار وحشیانه « و عواقب دهشتناک » گلوبالیزاسیون رهانید و استقلال و آزادی و عدالت کاپیتالیستی را به آمریکایی ها برگردانند ، کشورش را از اپل ، از مایکرو سافت ، از جنرال موتور ،از مک دونالد ، و از گوگل و فیس بوک و ده‌ها غول شرکت آمریکایی – جهانی پس گرفت – یعنی همین نامبردگانی که بیشترین و پر اهمیت‌ترین نقش را در جهانی سازی عصر حاضر بازی کرده‌اند و نیز بیشترین سهم سود را « از برکت گلوبالیزاسیون » برده‌اند – و به یک معنی و به آن معنی که بعضی‌ها درک میکنند علیه نظم موجود طغیان کرد و به زبانی « آنارکو کاپیتالیسم عدالت خواه » یعنی انقلاب کرد ، انقلابی از نوع انقلابات استقلال طلبانه عصر حاضر ، از آن نوعی که مثلن انگلیسی ها خودشان را از استعمار و استثمار « غیر قابل تحمل » اتحادیه اروپا رهانیدند . ترامپ قول داده که به عدالت کاپیتالیستی وفا دار بماند و مشت اش را برای دیگران باز نکند و همچنین به دخترش و خانم فرح نوتاش قول داده که دیگر با تین ایجرها و دختران زیر سن قانونی بیرون نرود و از استقلال کشورش محکم دفاع کند ! ادامه مطلب را بخوانید »

روند عروج و افول جنبش اسلام سیاسی

روند عروج و افول جنبش اسلام سیاسی

خاور میانه در دریایی از خون و ویرانی و آورگی و غرق شده است. بحران خاورمیانه در این دوره با بحران فلسطین و لبنان و… در دوره جنگ سرد متفاوت است. بحران این دوره خاورمیانه بعلاوه بحران شمال آفریقا حاصل هژمونی طلبی آمریکا بعد از فروپاشی بلوک شرق و شکست آن در عراق و سوریه است. خاور میانه به میدان جنگ و رقابت دو قطب جهانی و منطقه ای نیروهای درگیر تبدیل شده است. بحران خاور میانه اساسا انعکاس جدال این قطبها با همدیگر است. در بعد جهانی روسیه و آمریکا در راس دو قطب مخالف قرار دارند و در منطقه جمهوری اسلامی وعربستان سعودی در راس قطبهای منطقه ای قرار گرفته اند. دولت ترکیه در میان دو قطب جهانی هنوز در حال نوسان است. تحت تاثیر این قطب بندی جهانی و منطقه ای دولتها و احزاب اسلامی و ناسیونالیست منطقه تماما در میان این قطبها تقسیم شده اند. اما بحران چنان غیر قابل کنترل و نیروهای بازی کن منطقه ای چنان در حال نوسان و بی ثبات هستند که جابجایی دولتها و احزاب درگیر در این بحران امری عادی و روزمره است. ادامه مطلب را بخوانید »

نقد و معرفی کتاب “درک مارکس از بدیل سرمایه داری”

فقر بدیل؛ انقلاب محال!

نقد و معرفی کتاب “درک مارکس از بدیل سرمایه داری”


نویسنده: پی تر هیودیس
ادامه مطلب را بخوانید »