متکی به نیروی خود بپا خيزیم! به زلزله زدگان کمک رسانیم!

کمیته اقدام کارگری
November 14, 2017


متکی به نیروی خود بپا خيزیم! به زلزله زدگان کمک رسانیم!

کمیته اقدام کارگری / 14 ساعت پیش  
 

اطلاعیه کمیته اقدام کارگری در مورد زلزله ۲۱ آبان ۱۳۹۶.

متکی به نیروی خود بپا خزیم! به ز لزله زدگان کمک رسانیم!

شب گذشته زلزله‌ای با قدرت ۷/۳ ریشتر پنج کیلومتری ازگله در استان کرمانشاه را لرزاند که امواج آن تا مازندران و تهران هم احساس شد. علی‌ر غم گذشت حدود بیست و چهار ساعت از فاجعه هنوز ابعاد آن به درستی مشخص نیست. اخبار شبکه‌های اجتماعی ضد و نقیض است و منابع رسمی هم اطلاعات دقیقی به دست نمی‌دهند، اما قدر مسلم این است که بسیاری از روستاها هنوز قابل دسترسی نیستند و کسی از سرنوشت ساکنینشان اطلاعی ندارد. به گفته‌ی نیرو‌های خودجوش ساکنین بسیاری از روستاها دفن مردگان خود را به تنهایی انجام دادند و تا این لحظه هیچ یک از نیروهای رسمی هلال احمر، ارتش، سپاه و یا نیروی انتظامی در آن‌جا حضور نیافته‌است. آب و برق قطع است و مردم با کمبود مواد غذایی، چادر، البسه گرم و اقلام بهداشتی مواجهند. مناطق دشت ذهاب و ثلاث باباجانی و جوانرود سنی مذهب و یارسان هستند، روستاها در این مناطق پر تعداد است و کوهستان‌های شمالی دشت ذهاب و دالاهو دسترسی به روستاها را با دشواری رو به رو کرده است.

علی رغم گذشت ۲۸ سال از پایان جنگ استان‌های غربی کشور و مناطق کردنشین همچنان با تبعات آن دست به گریبان هستند، قرارگرفتن این شهرها بر سر راه جاده‌ی کربلا و ایجاد بازارچه‌های مرزی جز ایجاد تصادفات جاده‌ای و ناامن‌ کردن راه‌ها حاصلی نداشته است، بافت روستاها فرسوده و کاهگلی‌ست و خانه‌های نوساز هم بدون نظارت و اجرای نیروی متخصص بی‌توجه به پی‌ریزی مناسب و اغلب توسط ساکنین روستا ساخته شده‌‌اند. جاده‌های بین شهری ثلاث و سرپل ذهاب و جوانرود دو بانده و صعب العبور هستند و با این وضعیت دسترسی به روستاها بسیار دشوار می‌باشد. به گفته‌ی شاهدین خرابی روستاها بیش از نود درصد است و تلفات انسانی و دامی باقیماندگان را در بهت و سرگردانی فرو برده‌است.

درصد بالایی از اقلیت یارسان شهرستان سرپل ذهاب از ایل قلخانی هستند که دور افتادگی و بی‌امکاناتی روستاهایشان در منطقه زبانزد مردم است. مرزی بودن این مناطق و اقلیت مذهبی بودن ساکنین آن و عدم توجه مسئولین طی سالیان گذشته در چنین بحران‌هایی بیش از پیش نمود پیدا می‌کند.

تنها بیمارستان شهر سرپل ذهاب در سال ۷۲ و توسط سازمان ملل برای آوارگان عراقی ساخته‌شده و از آن پس بازسازی و تعمیرات عمده‌ای بر روی آن صورت نگرفته. این بیمارستان دیشب به صورت کامل فروریخت و بیماران و کادر درمان زیر آوار دفن شدند. این نکته خود بیان‌گر عمق کمبود امکانات در منطقه می‌باشد

فعالان کمیته اقدام کارگری در حد توان خود به محلات آسیب زده رفته و همراه با سایر فعالان اجتماعی به کمک رسانی آسیب دیدگان مبادرت خواهد کرد.

متکی به نیروی خود بپا خزیم !

به ز لزله زدگان کمک رسانیم!

کمیته اقدام کارگری ایران

۲۲ آبان ۱۳۹۶


 
 

        Del.icio.us Technorati Furl Digg Google Netvouz Add to Balatarin Send to Frinds by Y! Messenger Share/Save/Bookmark

 
 

     مطالب مرتبط

 
   
 

Copyright © 2006 azadi-b.com