اخبار و گزارشات کارگری ٢٢ دی ١٣٩۵

اخبار کارگرى
January 11, 2017

اخباروگزارشات کارگری22دی1395

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

-2کارگر قربانی توزیع شیر مدارس در هواپیما!

2کارگر کارخانه لبنی اخراج شدند؟

- ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران کارخانه هپکو!

- تجمع دوباره کارگران بازنشسته صنعت فولاد سراسر کشور مقابل ساختمان مجلس!

- سریال تجمعات اعتراضی کارگزاران بیمه کشاورزی ادامه دارد!

- تجمع اعتراضی کارگران  کارخانه سامان کاشی بروجرد مقابل اداره تامین اجتماعی!

- کارگران محروم از مشمولیت قانون کار- قانون«موقتی» که ۲۰ ساله شد

- حقوق‌هایی که از اجاره یک ‌ماه مسکن کمتر است

- تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهر بروجرد نسبت به عملکرد تعاونی هیات های مذهبی مقابل فرمانداری!

- جان باختن238 کارگر دراستان تهران براثر حوادث کاری طی هشت ماه گذشته!

- مرگ65 ومصدومیت694کارگربراثرحوادث کاری دراستان مازندران طی 9ماه گذشته!

- مدفون شدن یک راننده بیل مکانیکی در معدن شن ماسه پاکدشت

2کارگر قربانی توزیع شیر مدارس در هواپیما!

2کارگر کارخانه لبنی اخراج شدند؟

در حالی که برخی سایت‌ها از توزیع شیر مدارس که با یارانه‌ دولتی خریداری می‌شود، در یکی از پروازهای یک شرکت‌های هواپیمایی خبر داده‌اند، و در برخی سایت‌ها آمده بود که آموزش و پرورش به دلیل نداشتن بودجه، شیر مدارس را فروخته است!

مدیرعامل این شرکت لبنی ضمن رد خبرهای منتشر شده، اعلام کرد که دو کارگر پخش‌کننده شیر در این کارخانه مرتکب اشتباه شده‌اند و یک پالت از شیر مدارس را برای این شرکت هواپیمایی بارگیری کرده‌اند که بلافاصله پس از اطلاع از این مسئله ضمن باز گرداندن محموله ارسالی، دو کارگر را که این خطا از آنها سر زده بود، اخراج کردیم.

به گزارش22دی ایسنا، در یکی از پروازهای یک شرکت‌ هواپیمایی شیر تولیدشده یکی از برندهای مطرح لبنیات که روی آن شیر مدارس حک شده بود، توزیع شد.  حال آنکه این طرح (توزیع شیر مدارس) با یارانه دولتی اجرا می‌شود و در برخی سایت‌ها آمده بود که آموزش و پرورش به دلیل نداشتن بودجه، شیر مدارس را فروخته است!

این در حالی است که مدیرعامل این شرکت لبنی ضمن رد خبرهای منتشر شده، اعلام کرد که دو کارگر پخش‌کننده شیر در این کارخانه مرتکب اشتباه شده‌اند و یک پالت از شیر مدارس را برای این شرکت هواپیمایی بارگیری کرده‌اند که بلافاصله پس از اطلاع از این مسئله ضمن باز گرداندن محموله ارسالی، دو کارگر را که این خطا از آنها سر زده بود، اخراج کردیم.

وی افزود: پالت ارسالی اشتباه شده حاوی ۳۲۴۰ عدد پاکت شیر یک نفره ویژه طرح شیر مدارس بود که حدود ۹۰۰ عدد آن توزیع شد اما مابقی این محموله با مکاتبات صورت گرفته بازگردانده شد. البته تاریخ تولید این شیر پس از تاریخ توزیع‌ شده حک شده بود، چرا که این محصول باید حدود ۱۰ روز در قرنطینه باقی بماند و پس از آزمایشات تست‌های صورت گرفته توزیع شود که البته از این نظر محموله‌های مورد نظر توزیع شده هیچ مشکلی نداشتند اما نباید پیش از تاریخ حک شده، توزیع می‌شدند.

البته رضا باکری - دبیر انجمن صنفی لبنی - در پاسخ به ایسنا در این زمینه اظهار کرد که این تخلف حتی در صورت اتفاقی بودن نیز نمی‌تواند پذیرفتنی باشد و به هیچ وجه نباید از سوی هیچ برندی که تحت قرارداد با آموزش و پرورش است، اتفاق بیفتد.

ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران کارخانه هپکو!

امروزچهارشنبه22دی،اعتصاب  وتجمع اعتراضی بیش از هزار کارگرکارخانه هپکو اراک ادامه پیداکرد.

به گزارش22دی ایلنا،شماری از کارگران معترض گفتند: از هیجدهم دیماه تاکنون برای پرداخت مطالباتمان هر روز تجمع کرده‌ایم.

درهمین رابطه:

تجمع کارگران کارخانه هپکو برای سومین روزمتوالی!

صبح امروز20دی، کارگران شرکت تولید تجهیزات سنگین «هپکو» اراک برای سومین روزمتوالی در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان، در محوطه این واحد تولیدی اجتماع کردند.

به گزارش20دی ایلنا، صبح امروز (دوشنبه ۲۰ دی ماه) کارگران کارخانه هپکو برای سومین روز متوالی در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان به تبع ناتوانی مالی بخش خصوصی کارخانه در محوطه کارخانه اجتماع کردند.

بیش از ۵۰۰کارگر کارخانه ماشین سازی هپکو اراک از روز شنبه ۱۸ دی ماه تاکنون با برپایی تجمع در محوطه این کارخانه ومیدان اصلی شهر اراک خواستار پرداخت دست کم ۵ ماه حقوق معوقه و همچنین تعیین تکلیف سهامدار اصلی این کارخانه شده‌اند.

به گفته این کارگران شرکت هپکو، در حالی سهامدار اصلی کارخانه این واحد را در سال ۸۶ به ارزش مالی ۷۰ میلیارد تومان خریداری کرده است که قرار بود وی در ابتدا بعد از پرداخت ۲۰ درصد از مبلغ توافق شده مابقی را طی چهارو نیم سال آینده بصورت اقساطی پرداخت کند.

طبق گفته کارگران بخش خصوصی نه تنها کارفرمای بخش خصوصی بعد از گذشت ۵ سال از زمان تعهدات مالی خود نتوانسته است بدهی مالی خود را بصورت اقساطی پرداخت کند بلکه چند سالی است قصد دارد این کارخانه را به بهانه نداشتن توجیه اقتصادی تعطیل ومنحل کند.

به گفته معترضین ادعای نداشتن توجیه اقتصادی در حالی از سوی سهامدار بخش خصوصی مطرح است که طبق اسناد موجود فقط در سال نخست واگذاری (سال ۸۶) شرکت هپکو این سهامدار بیش از ۱۷ میلیارد تومان سود سهام برداشت کرده است.

به گفته کارگران معترض هپکو، قصد سهامدار اصلی کارخانه مبنی بر فروش زمین کارخانه است. به گفتهٔ آن‌ها قیمت بالای ۱۱۵ هکتارزمینی که کارخانه در آن قرار دارد باعث شده سهامداران در صدد فروش آن باشند و در این بین با متوقف کردن تولیدات و به تاخیر انداختن دستمزد کارگران قصد دارند کارخانه را به تعطیلی ودر ‌‌‌نهایت به انحلال بکشانند. کارگران می‌گویند، مشخص نیست در این بین تکلیف حق و حقوق کارگران که مرتب به تعویق می‌افتد چه می‌شود.

لینک اخبارمرتبط:

http://etehadbinalmelali.com/ak/20-10-95/

تجمع دوباره کارگران بازنشسته صنعت فولاد سراسر کشور مقابل ساختمان مجلس!

صبح امروز22دی، جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد کشور که از شهر‌ها و استان‌های مختلف به تهران آمدند برای دومین بار در ماه جاری مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

طبق گفته یکی از این کارگران معترض،از روز هفتم* تا به امروز ۲۲دی ماه که برای دومین بار برای پیگیری مطالباتمان به تهران آمده‌ایم شمار قابل توجهی از همکاران بازنشسته‌مان که پیشتر در اجتماع نخست ما را همراهی کرده بودند، به دلیل کهولت سن فوت کرده‌اند.

به گزارش 22دی ایلنا،گروهی از کارگران وکارکنان بازنشسته فولاد که برای دومین بار در ماه جاری از سراسر کشور به تهران آمده‌اند از ساعت ۸ صبح امروز (چهارشنبه 22 دیماه) مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی اجتماع کردند.

این تجمع مقارن ادامه بررسی مفاد لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی بوده است و از قرار معلوم تجمع‌کنندگان خواستار لغو خودگردانی صندوق فولاد، انتقال به صندوق بازنشستگی کشوری با تطبیق آیین‌نامه معتبر فولاد، مکلف کردن دولت به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان فولاد مطابق آیین‌نامه معتبر فولاد، پرداخت به موقع حقوق و هزینه‌های درمانی بازنشسته فولاد از بودجه‌ سنواتی هستند.

آن‌ها می‌گویند، دلیل اعتراض امروزمان در مقابل ساختمان مجلس رسیدگی به وضعیت بازنشستگان صنعت فولاد در لایحه بودجه ۹۶ وبرنامه ششم توسعه است که از قرار معلوم  وضعیت آن در جلسه بعد از ظهر  نهایی خواهد شد.

طبق اظهارات  این کارگران بازنشسته ، با وجود اعتراضات مکرر بازنشستگان صنعت فولاد در خصوص محقق نشدن مطالبات قانونیشان، و قولهای بی‌نتیجه مسئولان، با وجود ضعف جسمانی ناچاریم تا برای پیگیری مطالباتمان به تهران بیاییم.

به گفته یکی از بازنشستگان معترض، چندین سال است به دلیل مشکلات مالی صندوق فولاد آسایش دوران بازنشستگی‌مان برهم خورده  ومرتبا مسئولان برای  پی گیری مشکلات بازنشستگان فولاد بار مالی  آن را بهانه می‌کنند.

طبق اظهارات وی، آیا رواست، بازنشسته‌ای که در زمان اشتغالش برای مدت سه دهه سخت ترین شرایط کاری را متحمل شده و حق بیمه پرداخت کرده است، حالا باید امروز به‌جای استراحت هر روز بدنبال مطالبات مزدی خود و تامین منابع مالی  باشد؟

طبق گفته این کارگر معترض ،از روز هفتم تا به امروز ۲۲دی ماه که برای دومین بار برای پیگیری مطالباتمان به تهران آمده‌ایم شمار قابل توجهی از همکاران بازنشسته‌مان که پیشتر در اجتماع نخست ما را همراهی کرده بودند، به دلیل کهولت سن فوت کرده‌اند.

*پایان موقتی اعتراض کارگران بازنشسته صنعت فولادسراسرکشور در تهران!

کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور که دیروز(7 دی) با سفر به تهران در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کرده بودند، عصرروز گذشته با وعده‌های نمایندگان مجلس عازم شهرشان شدند.

به گزارش8دی ایلنا،تعدادی از کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور گفتند: تجمع یک روزه ما در حالی خاتمه یافت که در  روز گذشته‌  تعدادی از نمایندگان مجلس وعده دادند که ظرف مدت 10 روز آینده به این مشکل در کمیسیون تلفیق رسیدگی خواهند کرد.

بازنشستگان فولاد  جدا از همسان سازی حقوق خواستار لغو خودگردانی صندوق فولاد، انتقال به صندوق بازنشستگی کشوری با تطبیق آیین‌نامه معتبر فولاد، مکلف کردن دولت به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان فولاد مطابق آیین‌نامه معتبر فولاد، پرداخت به موقع حقوق و هزینه‌های درمانی بازنشسته فولاد از بودجه‌های سنواتی هستند.

کارگران بازنشسته فولاد در خاتمه می‌گویند برهمین اساس همه کارگران بازنشسته که از شهر های مختلف کشور برای رسیدگی به مشکلاتشان به تهران آمده بودند با اعتماد به وعده  نمایندگان مجلس موقتا به تجمع اعتراضی خود پایان دادند.

*تجمع اعتراضی صدها بازنشسته صنعت فولاد سراسر کشورمقابل مجلس!

صبح امروز (سه شنبه 7 دی ماه)، بیش از 500 نفر از بازنشستگان صنعت فولاد سراسر کشور در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات بازنشستگی و پاداش پایان خدمتشان دست به تجمع مقابل مجلس زدند.

تجمع کنندگان پلاکاردهایی نظیر «آینده‌ای مطمئن در گرو انتقال صندوق رفاه به صندوق بازنشستگی کشوری» است، در دست داشتند.

سریال تجمعات اعتراضی کارگزاران بیمه کشاورزی ادامه دارد!

امروز22دی،جمعی از کارگزاران بیمه کشاورزی برای چندمین بار مقابل مجلس تجمع کردند.

به گزارش22دی ایسنا، کارگزاران بیمه کشاورزی که مقابل مجلس تجمع کرده‌اند، خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود به جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی هستند.

درهمین رابطه:

شماره ای دیگر از سریال تجمع کارگزاران بیمه کشاورزی دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس و مدیریت و برنامه‌ریزی!

امروز (دوشنبه 6دی ماه) جمعی از کارگزاران بیمه کشاورزی برای باری دیگر دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس شورای اسلامی و مدیریت و برنامه‌ریزی تجمع کردند.

به گزارش6دی خبرگزاری مجلس، تجمع کنندگان خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود در جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی بودند.همچنین تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان تعیین وضعیت خود از دولت، سازمان مدیریت و مجلس بودند.

به گزارش امروز ایلنا درهمین رابطه،جمعی از کارگزاران بیمه کشاورزی برای چندمین‌بار در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت استخدامی‌شان مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان که حدود ۵۰۰ نفر بودند، از ساعات ابتدایی صبح امروز نیز با تجمع مقابل ساختمان مدیریت و برنامه‌ریزی خواهان رسیدگی به مشکلات‌شان بودند.

تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان استخدام‌شان در جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی بوده و در شعارهایی نسبت به وضعیت نامشخص بیمه‌شان نیز معترض بودند.

تجمع اعتراضی کارگران  کارخانه سامان کاشی بروجرد مقابل اداره تامین اجتماعی!

امروزچهارشنبه22دی،جمعی از کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد دست به تجمع اعتراضی مقابل اداره تامین اجتماعی زدند.

به گزارش22دی ایرنا،این کارگران با حضور مقابل تامین اجتماعی بروجرد از مدیران این کارخانه و مسئولان خواستند به مشکلات معیشتی ناشی از پرداخت نشدن حقوق آنان رسیدگی کنند.

آنها اظهار داشتند: 56 نفر از کارگران سامان کاشی بروجرد در آستانه بازنشستگی هستند که متاسفانه کارفرما بیمه آنها را واریز نکرده و شرایط برای بازنشستگی آنها فراهم نیست.

این افراد که تعداد آنها حدود 80 نفر بود به دلیل نیمه تعطیل بودن این واحد صنعتی و پرداخت نشدن حقوق از 16 ماه قبل تاکنون دست از کار کشیده و تقاضای پرداخت حق بیمه بیکاری دارند.

آنها افزودند: کارفرما حق بیمه هرماه کارگران را کسر نموده ولی به حساب تامین اجتماعی واریز نکرده است لذا تا زمانی که پرداخت حق بیمه کارگران به روز نشود تامین اجتماعی نمی تواند بیمه بیکاری آنها را برقرار نماید.

براساس این گزارش،کارخانه سامان کاشی بروجرد به دلیل نبود سرمایه در گردش، نبود بازار فروش، نقدینگی و تهیه مواد اولیه با مشکلاتی مواجه شده است.

در سال های گذشته این کارخانه با بیش از 400 کارگر فعالیت داشته که بیش از 250 کارگر آن اخراج شده است و هم اکنون این واحد نیمه فعال با حدود 100 کارگر و با ظرفیت اندک کار می کند.

درهمین رابطه:

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه سامان کاشی،امروز همزمان با ورود معاون وزیر صنعت به بروجرد!

صبح امروز30آذر، همزمان با سفر معاون وزیر صنعت که در سکوت و هیاهو به بروجرد سفر کرد در مقابل فرمانداری تجمع کردند و برای چندمین بار خواستار رسیدگی به این وضعیت شدند.

در این روزهای سرد، کارگران سامان کاشی مقابل فرمانداری تجمع می کنند اما فقط وعده هایی را می شوند که هیچ کدام رنگ تحقق به خود نمی گیرد.

به گزارش منابع خبری محلی،مدتهاست که کارگران کارخانه سامان کاشی در مقابل فرمانداری و مجلس تجمع کرده و خواستار رسیدگی به این وضعیت شدند اما متاسفانه تا کنون اقدامی برای رفع مشکلات این کارگران انجام نشده است.

در میان این همه آشفتگی در صنایع بزرگ صبح امروز معاون وزیر صنعت به بروجرد سفر کرد، البته از روز گذشته رئیس صنعت، معدن و تجارت بروجرد به هیچ عنوان جواب تلفن برخی از خبرنگاران را نداد تا به نوعی این جلسه به خوبی و خوشی و بدون حاشیه برگزار شود.

شاید اگر همه خبرنگارارن با معاون وزیر دیدار داشتند حتما این سوال را می پرسیدند که برای صنعت نیمه جان بروجرد که نفسش به شماره افتاده چه برنامه ای دارد؟

اما تنها چند خبرنگار از میان همه خبرنگارارن به طور آرام گلچین شدند و برای پوشش خبری معاون وزیر به دعوت صنعت، معدن و تجارت بروجرد راهی شهرک صنعتی شدند.

باید حق داد به این گونه سفرهای وزیر و معاونان وزیر، چرا که شاید اصلا سخنی برای تعطیلی 60 درصدی صنایع بروجرد و  تعطیلی 50 درصدی شهرک صنعتی نداشته باشند و یا شاید هم مانند همیشه وعده های تحقق نیافتنی بدهند.

امروز صبح وقتی کارگران سامان کاشی بروجرد متوجه سفر معاون وزیر صنعت به بروجرد شدند در مقابل فرمانداری تجمع کردند و شروع به شعار دادن کردند شعارهایی مانند “معاونان وزیر، حمایت حمایت”.

چند دقیقه ای کارگران سامان کاشی شعار دادند و فریاد زدند تا شاید کسی صدای فریادهای خسته آنها را بشنود تا این که این کارگران معترض به فرمانداری راهی شدند و فرماندار با آنها صحبت کرد.

ای کاش معاون وزیر سری به کارخانه های تعطیل بروجردهم می زد، کاش معاون وزیر پای درد دل کارگران بیکار می نشست، کاش معاون وزیر به فرمانداری هم سری می زد و از نزدیک شاهد فریاد کارگران خسته بود.

هر چند خبرهای اعتراض و دیدن کارگرانی که از درد بیکاری و بی حقوقی به تنگ آمده اند برای برخی از مسئولین بسیار عادی است و نسبت به این تجمعات واکنشی نشان نمی دهند اما در این میان فقط و فقط به جلساتی اکتفا می کنند که بدون خروجی و بدون نتیجه برگزار می شود.

“احمد گودرزیان” معاون سیاسی فرمانداری بروجرد گفت: امروز برای چندمین بار کارگران سامان کاشی بروجرد در مقابل فرمانداری تجمع کرده اند و خواستار رسیدگی به این وضعیت شدند.

وی اضافه کرد: امروز صبح  فرماندار بروجرد با کارگران این کارخانه صحبت کرد و قرار شد تا در جلسه ای که روز پنج شنبه در استان برگزار می شود این موضوع مطرح و راه حل مناسب برای رفع این مشکل در دستور کار قرار گیرد.

لینک اخبارمرتبط:

http://etehadbinalmelali.com/ak/30-09-95/

کارگران محروم از مشمولیت قانون کار- قانون«موقتی» که ۲۰ ساله شد

حدود یک سوم از کارگران کشور در حال حاضر از شمول قانون حمایتی خود یعنی قانون کار خارج هستند و قانون «موقتی» که کارگاههای زیر ۱۰نفر را از شمول قانون کار خارج کرد، این روزها ۲۰ ساله شده است.

در حال حاضر کارگران کارگاه‌های زیر۱۰ نفر، کارگران بقاع متبرکه، کارگران پارک‌های علم و فناوری، کارگران مناطق آزاد و از مردادماه امسال کارکنان شاغل در حوزه‌های علمیه از شمول تمام یا برخی مواد قانون کار خارج هستند.

اوایل دهه ۷۰ به استناد ماده ۱۹۱ قانون کار، کارگران کارگاه‌های زیر ۱۰ نفر از شمول برخی مقررات قانون کار خارج شدند؛ بر اساس این ماده قانونی قرار بود کارگران این کارگاه‌ها بر حسب مصلحت «موقتا» از شمول قانون کار مستثنی شوند و شرط تمدید آن، تایید شورای عالی کار و تصویب هیأت وزیران در مدت هر سه سال یکبار بود اما با گذشت ۲۰ سال همچنان این کارگران از برخی مواد قانون کار خارج هستند و شرط «موقت» شاید تاکنون به فراموشی سپرده شده است.

کارگران بقاع متبرکه نیز با سوء استفاده از همین ماده قانونی از شمول قانون کار مستثنی شدند؛ همچنین کارگران پارک‌های علم و فناوری و کارگران مناطق آزاد بر اساس مقررات و آیین نامه‌ای که جداگانه برای هر یک از این مناطق تدوین شده از شمول قانون کار خارج هستند.

در عین حال کارگران حوزه‌های علمیه نیز به استناد مقررات استخدام کارکنان حوزه‌های علمیه اخیرا از شمول قانون کار خارج شدند. در همین زمینه طی نامه ۸۱۶۷۲ تاریخ ۱۱ مردادماه سال جاری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به معاون حقوقی رئیس جمهور رسما  خروج کارکنان شاغل در حوزه‌های علمیه خواهران از قانون کار را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، حدود ۱۱ میلیون نفر کارگر بیمه شده در سطح کشور وجود دارد که با احتساب افراد تحت پوشش تامین اجتماعی این میزان به حدود ۴۴ میلیون نفر می‌رسد. به عبارتی قانون کار ۴۴ میلیون نفر از جامعه حدود ۸۰ میلیونی کشور را در بر می‌گیرد. اما با این حال برآوردها حاکی از آن است که حدود یک سوم از جمعیت ۱۱ میلیونی کارگران از شمول قانون حمایتی مربوط به کارگران یعنی قانون کار خارج هستند.

همواره یکی از انتقادات تشکل‌های کارگری، محرومیت برخی از کارگران از شمول قانون کار است؛ رفع این تمایز در بین کارگران یکی از خواسته‌های تشکل‌های کارگری در قانون کار است و معتقدند تمام کارگران ایران باید در چتر حمایتی یک قانون واحد (قانون کار) باشند.

گزارشی ازوضعیت دردناک یکی از کارگران شهرداری بیجاربدلیل عدم پرداخت ماه ها حقوق!

ظهر روز 14دی یکی از کارگران فضای سبز شهرداری که با شروع فصل سرما دیگر قراردادش را با شهرداری تمدید نکرده بودند، برای گرفتن حق و حقوق عقب افتاده خود به شهرداری مراجعه کرده بود.

این کارگر ابتدا به اتاق شهردار و به مهندس ولی پناه، سرپرست شهرداری مراجعه می کند و درخواست حقوق عقب افتاده خود را برای درمان یکی از اعضای خانواده اش می کند که با جواب قابل قبولی مواجه نمی شود.

کارگر مذکور بعداز شنیدن جواب سرپرست شهرداری و به خاطر شرمنده گی های زیادش در برابر خانواده و ناتوانی در درمان اعضای خانواده اش، کنترل خود را از دست داده و با ضربات پا، درب اتاق شهردار را می شکند.

وی با خروج از اتاق شهردار به داخل سالن شهرداری آمده و شروع به کندن لباس از تنش می کند و از شدت فشار عصبی زیاد، که با وساطت کارکنان شهرداری، دوباره لباس هایش را می پوشد.

 

به گزارش منابع خبری محلی، دیگر کارد به استخوان کارگران زحمت کش خورده که گاه تا یک سال از حقوق خود را طلبکارند و صدای آن‌ها هم به گوش مسئولان کمتر می‌رسد.؟

 کارگران شهرداری بیجار حتی به نانوایی های شهر هم بدهکار هستند و دیگر تحمل این زندگی برایشان سخت شده است .

حقوق‌هایی که از اجاره یک ‌ماه مسکن کمتر است

درحالی بانک مرکزی هزینه ماهانه یک خانوار را ۲.۹میلیون تومان و ۳۵درصد این هزینه را مربوط به مسکن اعلام کرده که با این حساب هزینه مسکن کارگران ماهانه یک میلیون تومان می‌شود، براستی کارگرانی که ماهانه یک میلیون درآمد دارند، چه می خورند و چه می پوشند؟

کارگران بیان می‌کنند هزینه های معیشتی امسال حداقل 20 درصد بیشتر شده و چالش کسری درآمد آنها افزایش یافته است. بسیاری از کارشناسان بازار کار برآورد می‌کنند که اگر هزینه یک خانواده 4نفره سال گذشته 2.9 میلیون تومان بوده امسال این رقم به 3.5 میلیون رسیده است. تأمین معیشت و هزینه های زندگی از مهمترین مسائل و چالش هایی است که خانوارهای کم درآمد جامعه به صورت مستمر با آن روبرو هستند.

یکی از اصلی ترین گلایه های کارگران عدم برقراری تعادل بین هزینه ها و درآمد است و به اصطلاح دخل و خرج زندگی آنها هماهنگ نیست.

بانک مرکزی چندی پیش گزارشی از وضعیت درآمد و مصرف خانوار ایرانی در سال 94 منتشر کرد که حاصل آمارگیری  از هزینه و درآمد خانوارهای شهری در ایران طی سال 94 و با مراجعه به حدود 12 هزار و 700 خانوار نمونه بوده است.

بر اساس نتایج این بررسی متوسط هزینه ناخالص سالانه یک خانوار حدود 352 میلیون و 651 هزار ریال ( ماهانه حدود29میلیون و 388 هزارریال) بوده است. هزینه مزبور که شامل ارزش اجاری خانه شخصی نیز می باشد، نسبت به سال 93 معادل 7.3 درصد افزایش داشته است.

براساس گزارش بانک مرکزی، هزینه ماهیانه یک خانوار 4 نفره شهری در سال 94 ، 2میلیون و 938هزار تومان بوده، که این رقم نسبت به سال 93 بیش از 7درصد افزایش داشته است.

از کل هزینه های ناخالص خانوار به ترتیب 35 درصد به مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها، 23.6 درصد به خوراکی ها و آشامیدنی ها، 10.2 درصد به حمل و نقل، 8.3 درصد به کالاها و خدمات متفرقه، 5.8 درصد به بهداشت و درمان، 4.5 درصد به پوشاک و کفش، 4.1 درصد به لوازم، اثاث و خدمات مورد استفاده در خانه، 2.1 درصد به هر یک از دو گروه ارتباطات و رستوران و هتل، 2.0 درصد به تفریح و امور فرهنگی، 1.9 درصد به تحصل و 0.3 درصد به دخانیات اختصاص داشته است.

اگر بخواهیم مطابق مرکز آمار و بانک مرکزی محاسبه کنیم، 35 درصد حقوق یک کارگر سهم مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها و 23.6 درصد به خوراکی ها و آشامیدنی ها است و این مسئله به معنی این است که عمده حقوق کارگران صرف هزینه مسکن و خوراک می شود.

با فرض اینکه هزینه ماهانه یک خانوار 4 نفره در سال جاری هم همان 2 میلیون و 900 هزار تومان سال گذشته باشد، هزینه اجاره مسکن و انرژی های مصرفی در مسکن در هر ماه بیش از یک میلیون تومان می شود که از حداقل دریافتی بخش زیادی از کارگران بیشتر است و البته بخش عمده این هزینه مربوط به هزینه اجاره و رهن مسکن است. در حال حاضر در شهر تهران به ندرت مسکن با اجاره زیر 500 هزار تومان یافت می شود، با فرض اینکه بخشی از اجاره به صورت رهن پرداخت شود.

همچنین هزینه خوراک و پوشاک یک خانوار کارگری 4 نفره در شهر تهران با معیارهای بانک مرکزی در هر ماه حدود 700 هزار تومان می شود که 70 درصد حقوق دریافتی بخش عمده کارگران است.

حال با فرض اینکه هزینه مسکن، سوخت و خوراک و پوشاک یک خانواری کارگری که حداقل دریافتی اش به زور به یک میلیون تومان می رسد، از یک میلیون و 700 هزار تومان فراتر رفته است، مسئولان پاسخ دهند که کارگران مابقی هزینه های حمل و نقل، بهداشت و درمان، پوشاک، لوازم منزل، تحصیل، تفریح و ده‌ها هزینه دیگر را از کجا تامین کنند؟

بخشی ازیک گزارش تسنیم بتاریخ22دی

تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهر بروجرد نسبت به عملکرد تعاونی هیات های مذهبی مقابل فرمانداری!

امروز22دی،جمعی از متقاضیان مسکن مهر بروجرد دراعتراض نسبت به عملکرد تعاونی هیات های مذهبی درمقابل فرمانداری اجتماع کردند.

به گزارش22دی ایرنا،تجمع کنندگان با انتقاد از عملکرد تعاونی هیات های مذهبی این شهرستان گفتند: واحدهای مسکن مهر ما پس از گذشت حدود سه سال هنوز به متقاضیان واگذار نشده اند.

این افراد معتقدند که مسئول تعاونی مرتکب تخلف شده و هنوز واحدهای تحت پوشش این تعاونی را به متقاضیان واگذار نکرده است.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه بروجرد با اشاره به تجمع متقاضیان مسکن مهر در مقابل فرمانداری گفت: تعاونی هیات های مذهبی در حق این افراد کوتاهی کرده است.

وی افزود: این تعاونی موظف است هرچه سریعتر سهم آورده متقاضیان را به صندوق تعاونی برگرداند و ظرف 15 روز واحدهای آماده واگذاری را تحویل دهد.

معاون سیاسی واجتماعی فرماندار بروجرد افزود: مقرر شده این تعاونی واحدهایی را که آماده نشده اند، ظرف یک ماه آماده و بانصب آسانسور آنها به متقاضیان تحویل دهد.

جان باختن238 کارگر دراستان تهران براثر حوادث کاری طی هشت ماه گذشته!

طی هشت ماه گذشته238کارگر دراستان تهران براثر حوادث کاری جان باختند.

به گزارش22دی روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران،دكتر قادي پاشا گفت:درهشت ماه اول سال 1395 ،دويست وسي وهشت مورد فوت ناشی از حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد فوت ناشی از حوادث کار 242 نفر اعلام شده بود7/1درصد کاهش یافته است.وي از کل فوت شدگان ناشی از حوادث کار در هشت ماه را، 233نفرمردو5نفرزن بوده اند.

مرگ65 ومصدومیت694کارگربراثرحوادث کاری دراستان مازندران طی 9ماه گذشته!

مدير كل پزشكي قانوني استان مازندران گفت :در نه ماهه سالجاری تعداد 65 نفر بر اثر حوادث كار در استان جان خود را از دست دادند(همگي مرد)،كه این رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 13 (سیزده )درصد کاهش داشت.

بر اساس آمار مراکز پزشکی قانونی استان تعداد 694 نفر مصدوم ناشی از حوادث کار به پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد 654 نفر مرد و ما بقی زن هستند.

به گزارش22دی روابط عمومي پزشكي قانوني مازندران ،دكتر علي عباسي تصريح كرد :بر اساس آمارهاي مراکز پزشكي قانوني استان در نه ماهه سالجاری به ترتیب شهرستان آمل با 12 مورد ، بابل با 8 مورد و ساری و میاندرود با 7 مورد بیشترین موارد مرگ ناشي از حوادث كار را داشتند.

وي تصریح کرد: بر اساس اين گزارش عمده دلايل مرگ افراد در حوادث كار مربوط به سقوط از بلندي با 34 نفر و پس از آن برق گرفتگی با 18 و برخورد جسم سخت با 10و سایر با 3 مورد در رتبه بعدی قرار دادند.

بر اساس تفکیک ماه شهریور با 15 مورد و مرداد با 14 بیشترین و تیر ماه با 3 مورد کمترین آمار فوتی در آن به ثبت رسید.

سنین 21 تا 40 سال با 20 مود دارای بیشترین فوتی و بیش از 61 سال با 3 فوتی کمترین آمار را داشتند.

عباسی با بیان اینکه از تعداد 65 مورد فوتی 55 نفر متاهل و ما بقی مجرد هستند گفت: تعداد 59 نفر از فوت شدگان حوادث کار در نه ماه سالجاری دارای ملیت ایرانی و ما بقی غیر ایرانی هستند.

مدیر کل پزشکی قانونی مازندران با اشاره به اينكه بيشترين حوادث ناشي از كار در بخش ساختمان ميباشد گفت:ارزش نهادن به جان انسانها ، داشتن برنامه ايمني در كار ، رعايت استاندارد ها و قوانين مربوطه ، آموزش و ايجاد نظام اطلاع رساني و عبرت از حوادثي كه اتفاق افتاده را از مهمترين راهكارها در راستاي كاهش حوادث ناشي از كار دانست.

مدفون شدن یک راننده بیل مکانیکی در معدن شن ماسه پاکدشت

روز گذشته21دی، ریزش دیواره معدن شن وماسه «تیغ آب» در شهرستان پاکدشت به مدفون شدن یک راننده بیل مکانیکی انجامید.

به گزارش22دی ایلنا،منابع کارگری در شهرستان پاکدشت خبر داده‌اند در جریان حادثه‌ای که بعد ازظهر روز گذشته (سه شنبه۲۱ دیماه) روی داد، یکی از کارگران معدن به نام «عباس لگزایی»، ۵۵ ساله، متاهل و از اهالی منطقه پاکدشت  در زیر گل و لای حاصل از ریزش معدن مدفون شدن.

این منابع گزارش داده‌اند در هنگام ریزش دیواره معدن، کارگر مورد نظر در کابین دستگاه بیل مکانیکی، مسئولیت هدایت دستگاه را به عهده داشته است که به دلیل سست بودن دیواره شنی معدن، با ریزش شن و ماسه مدفون شده است.

از قرار معلوم، نیروهای امدادی به محل حادثه اعزام شدند و پس از یک عملیات امداد و نجات چند ساعته، آوار شن، تخلیه و جسد متوفی از اتاقک بیل مکانیکی خارج شد.

بیست ودوم دی ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 


 
 

        Del.icio.us Technorati Furl Digg Google Netvouz Add to Balatarin Send to Frinds by Y! Messenger Share/Save/Bookmark

 
 

     مطالب مرتبط

 
   
 

Copyright © 2006 azadi-b.com