اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان / تهیه و تنظیم: عزیزه لطف الهی

اخبار
January 04, 2017

اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

  

تهیه و تنظیم: عزیزه لطف الهی

 

تعیین وقت جلسه رسیدگی به اتهامات منیژه فاتحی دانشجوی اهل مهاباد

وقت جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات منیژه فاتحی دانشجوی ۲۳ ساله اهل بوکان، تعیین شد. به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، منیژه فاتحی ۲۸دی ماه در دادگاه انقلاب مهاباد محاکمه خواهد شد. یک منبع نزدیک به خانواده فاتحی با بیان این‌که تاریخ دادگاه تعیین شده به وکیل وی رمضانی ابلاغ شده است، به گزارشگر هرانا گفت: "خانواده منیژه نمی دانند چه سرنوشتی در انتظارش است. او ۲۳ سال بیشتر ندارد و ماهها در بازداشت، سختی های زیادی را تحمل کرده است. نمی دانند قاضی پرونده چه حکمی صادر خواهد کرد و از این بابت بسیار نگران هستند".

لازم به یادآوری است که منیژه فاتحی در ابتدا در اداره اطلاعات بوکان سپس در مهاباد و دو ماه آخر را در ارومیه نگهداری شده بود و نهایتا برای جلسه بازپرسی به بوکان منتقل شد و در شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد توسط قاضی جوادی کیا با صدور وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی و تودیع آن به طور موقت آزاد شد". منیژه فاتحی در تاریخ پانزدهم اسفندماه سال گذشته بازداشت شده بود، اتهام مطرح شده در پرونده را "ارتباط با احزاب مخالف کرد" عنوان کرده بود.

 

روژین پایا زندانی سیاسی

روژین پایا اهل اورمیه علی رغم اتمام مدت زمان حبس خود، همچنان در زندان به سر میبرد. روژین پایا زندانی سیاسی در زندان یاسوج که مدت زمان ۶ سال حبس خود را سپری کرده، با کارشکنی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی تاکنون از زندان آزاد نشده است. از شهریورماه سال جاری خانواده روژین پایا چندین بار به زندان یاسوج مراجعه کرده اند اما با وجود اتمام مدت زمان حبس ۶ ساله وی، او همچنان در زندان به سر برده و دستگاه قضایی در رابطه با آزادی وی تعلل می‌کند. وی پیشتر نیز جهت مراجعه به پزشک در خارج از بیمارستان در رابطه به مشکلات کلیوی، با مخالفت مسئولین مواجه شده بود. روژین پایا از اهالی شهرستان ارومیه در اوایل شهریورماه سال ۸۹ در این شهرستان بازداشت شده بود‌. او پس از چند ماه بازداشت و شکنجه، سرانجام در اواخر سال ۸۹ با اتهام "همکاری با احزاب کردی" تفهیم اتهام شده و در دادگاه انقلاب ارومیه به ۶ سال حبس شامل سه سال در زندان ارومیه و سه سال حبس توام با تبعید به زندان یاسوج محکوم شده بود. وی در روز ششم شهریورماه سال ۹۲ بعد از سپری کردن ۳ سال حبس خود در زندان ارومیه جهت گذراندن مابقی مدت زمان حبس خود به زندان یاسوج منتقل شد. از اوایل شهریورماه سال ۹۵ مدت زمان حبس روژین پایا به اتمام رسیده و اکنون به صورت غیرقانونی در زندان نگهداری میشود.

 

اعتصاب غذا لاوین کریمی زندانی سیاسی

لاوین کریمی زندانی سیاسی در زندان همدان مدت چند ماه است دچار خونریزی معده می باشد اما مسئولان زندان حاضر به انتقال وی به خارج از زندان نمی باشند .لاوین کریمی دانشجوی کارشناسی رشته مدیریت که در مرداد ماه امسال از طرف اداره اطلاعات بازداشت و در هنگام بازجویی مورد شکنجه قرار گرفت و دچار خونریزی معده شد. سپس به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردی به ٣ سال زندان و تبعید به زندان همدان شد و در این مدت که در زندان همدان می باشد همچنان از خونریزی معده رنج می برد اما مسئولان زندان حاضر به انتقال وی به خارج از زندان نمی باشند . به همین خاطر از اول دی ماه دست به اعتصاب غذا زده وتا رسیدن به خواسته هایش همچنان به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد .

 

سهیلا مینایی در اعتراض به ضرب شتم از سوی ماموران اطلاعات، اعلام اعتصاب کرد

به گزارش بازداشت به نقل از رژی کرد سهیلا مینایی از زندانیان سیاسی همراه با موج اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در زندانهای ایران، که به دلیل شرایط سخت و رفتار غیرانسانی مسئولان زندان صورت گرفته است، دست به اعتصاب غذا زد.

سهیلا مینایی زندانی سیاسی اهل دیواندره، صبح روز شنبه ١۲ دی ماه  در زندان کرمان به دلیل ضرب و شتم چند تن از ماموران زندان، در اعتراض به این عمل غیرانسانی دست به اعتصاب غذا زد.
سهیلا مینایی همراه با چند زندانی سیاسی دیگر از جمله افسانه بایزیدی در زندان کرمان محبوس است. وی در دادگاه انقلاب سنندج به سه سال و یک روز حبس محکوم شده است.

پدر این زندانی سیاسی جریان دستگیری دخترش را چنین بازگو کرد: "مرداد ماه ٩٤ ساعت ١١ شب ماموران به خانه من آمدند، سهیلا خانه نبود خانه خواهرم بود٬ آنها با زور از من خواستند تا زنگ بزنم تا به منزل برگردد، من هم نمی خواستم زنگ بزنم چون ترسیده بودم اما به زور گوشی همراه خودم را در دستم گذاشتند و گفتند زنگ بزن٬ منم ناچارا به او زنگ زدم و به دخترم گفتم مادرت مریض است تا اینکه برگشت و دستگیرش کردند." شریف مینایی پدر این زندانی سیاسی می‌گوید: او ۱۰روز نیز در بند عمومی اطلاعات بود و ۴ماه در زندان دیواندره در بلاتکلیفی بسر برد، تا اینکه در دادگاه سنندج ۳سال و یک روز به اتهام همکاری با حزب دمکرات حکم داده شد اما هنوز برای من سوال بی پاسخی مانده است "چرا او را به زندان کرمان منتقل و تبعید کرده اند". در روزهای گذشته هاجر پیری که همراه با فسانه بایزیدی و سهیلا مینایی در زندان کرمان محبوس بود، به منظور سخت تر کردن شرایط زندان برای این سه زندانی، او را به زندان تبریز منتقل کردند.

 

تظاهرات شماری از زنان در بغداد برای آزادی یک زن روزنامه‌نگار

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که در تظاهراتی برای آزادی افراح شوقی  بیش از هزار نفر از شهروندان عراقی شرکت کرده بودند. بیشتر شرکت‌کنندگان زنان عراقی طرفدار آزادی بیان بودند. یکی از تظاهرکنندگان، صنا رسول به خبرگزاری فرانسه گفته است: "ما می‌خواهیم افراح شوقی را آزاد کنند، اما نمی‌دانیم چه کسی او را ربوده است؟".  ۸ مرد مسلح که اونیفورم پلیس را به تن داشتند، این روزنامه‌نگار ۴۳ ساله عراقی را غروب دوشنبه ۲۶ دسامبر از منزلش ربودند. خواهر این روزنامه‌نگار فردای آن روز خبر را به یک نشریه عراقی انگلیسی ‌زبان اطلاع داده بود. افراح شوقی گزارش‌هایی انتقادی از رانت‌خواری و فساد اقتصادی در عراق منتشر می‌کرد.

 

۵۳۳ دختر زیر ۱۴ سال در اصفهان به عقد ازدواج در آمدند

روز ۹ ديماه، مدیر کل ثبت احوال استان اصفهان، آمار جديدی از ازدواج دختر بچه ها اعلام كرد و گفت: "۵۳۳ دختر زیر ۱۴ سال در سطح استان اصفهان سرسفره عقد نشستند که ۵ عروس، کمتر از ۱۰سال دارند." حاج رحیمیان اضافه كرد كه طي هشت ماه سال ۹۵، ۲۶ هزار و ۲۵۰ ازدواج در استان ثبت شده است. از اين تعداد، ۵۲۸ عروس ۱۰ تا ۱۴ ساله هستند و ۶ هزار و۵۴۰ نفر هم ۱۵ تا ۱۹ ساله مي باشند. سن قانونی ازدواج برای دختران در جمهوری اسلامی ۱۳ سال می باشد و دختران زیر این سن هم می توانند با رضایت پدر یا سرپرست به عقد ازدواج در بیایند.

 

نرخ بیکاری زنان جوان پانزده استان کشور بالاتر از ۴۷.۳ درصد است

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار تابستان ۹۵ که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته نشان می دهد، میانگین نرخ بیکاری زنان جوان کشور در تابستان امسال به ۴۷.۳درصد رسيده است.  در اين ميان،  استان چهار محال و بختیاری با ۷۳.۷ درصد، بیشترین نرخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۴ ساله را دارند.
در آمارگیری قبلی که در سال ۹۴ انجام شده و در فروردین ۹۵ منتشر شد، حکومت آمار بیکاری زنان جوان را ۴۰.۲ درصد اعلام کرده بود که نشاندهنده ۷ درصد افزایش بیکاری در طی فقط یک سال است.

 

در سقز دختر ۱۹ ساله ایی به زندگی خود پایان داد

عصر روز چهارشنبه هشتم دیماه دختر ۱۹ ساله ایی  به اسم" س . م" اهل محله صالح آباد شهر سفز خودکشی کرد که هنوز دلیل آن مشخص نیست. بر طبق آمار تعداد دخترانی که دست به خودکشی زده اند در ماه گذشته به ۱۶ نفر رسید.

 

سال ٢٠١٦ در ترکیه ٣٢٨ زن کشته شده اند

روز دوم ژانویه  ٢٠١٧، سازمان "ما در مقابل خشونت علیه زنان می ایستیم"، گزارش سالانه خود در مورد خشونت علیه زنان در ترکیه را منتشر کرد و در این گزارش آمده است که سال ٢٠١٦ در ترکیه ٣٢٨ زن کشته شده اند که نصف این زنان بعد از اعلام وضعیت اضطراری در ترکیه کشته شده اند و در همین رابطه ١٢٨ کودک مادران خود را از دست داده اند. در این گزارش آمده است که ٤٥ درصد زنانی که در ترکیه کشته شده اند بخار این بوده که میخواسته اند خود در مورد زندگی و سرنوشت خود تصمیم بگیرند. ٤٦ درصد آنان متاهل و صاحب فرزند بوده اند. ٢٠ درصد در سنین مختلف بوده اند که توسط همسرانشان بقتل رسیده اند که یک مورد آن ١٥ سال سن داشته است. بنا به این گزارش ٧٠ درصد این زنان بوسیله اسلحه و ابزاری همچون چاقو کشته شده اند.

استانبول ٣٤ زن، آدانا ١٧ زن، آنکارا ١٦ زن، ازمیر ١٦ زن، آنتالیا ١٤ زن، دیلوک ١٤ زن، کوجالی ١١ ژن، موغلا ١١ زن، مانیسا ١٠ ژن و در قونیا ١٠ زن کشته شده اند.

همزمان با کشته شدن زنان، در سال ٢٠١٦ در ترکیه تجاوز و اذیت و آزار کودکان انجام گرفته است. ٧٦ کودک با داد و ستد جهت سو استفاده سکسی مواجه شده اند که یکی از آنها کودکی نه ساله از ازمیر و یکی دیگر ٨ ساله اهل مرعش بوده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که کشتن، تعرض جنسی و اذیت و آزار زنان در ترکیه از زمان بقدرت رسیدن "ا ک پارتی" افزایش پیدا کرده است.

 

ایسکرا  ۸۶۵


 
 

        Del.icio.us Technorati Furl Digg Google Netvouz Add to Balatarin Send to Frinds by Y! Messenger Share/Save/Bookmark

 
 

     مطالب مرتبط

 
   
 

Copyright © 2006 azadi-b.com