اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان / تهیه و تنظیم: عزیزه لطف الهی

اخبار
December 28, 2016

اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

  

تهیه و تنظیم: عزیزه لطف الهی

 

 

قتل دو دختر جوان در ٢٤ ساعت

 طبق گزارشهای رسیدە بە جمعیت حقوق بشر کوردستان در ٢٤ ساعت گذشتە ٢ دختر نوجوان در نزدیکیهای کامیاران و پاوە بە قتل رسیدە اند. در این گزارش آمدە است کە دختر ۲۲ ساله ای در روستای میرعبدلی از توابع باینگان شهرستان پاوه در اوائل روز ٢٩ آذرماە به قتل رسیده است. علت قتل وی اختلافات خانوادگی اعلام شدە است و گویا یکی از بستگان این دختر توسط نیروهای انتظامی پاوە دستگیر و بە عنوان قاتل وی بازداشت شدە است.

در همین رابطە آمدە است کە اوایل همان شب نیز جسد یک دختر جوان دیگر در کنار جادە روستای تەرویزی از توابع کامیاران پیدا شدە است . در این گزارش آمدە است کە احتمال دارد او پس از کشتە شدن، بە علت تاریک بودن مسیر،توسط اتومبیلهای جاده زير گرفته شده، زیرا کە جسد این دختر بە طور فجیعی آسيب دیدە و له شده است. به گزارش رسيده تا كنون از مشخصات و چگونگی مرگ وی اطلاعى بدست نیامدە است.


شرح حال ١٦ زن زندانی سیاسی از کردستان


١_ سودابه حسن خانی، ٣١ساله، مهندس کامپیوتر، اهل حلب از توابع بیجار اتهام: "جاسوسی برای کشور بیگانه و فعالیت تبلیغی علیه نظام" حکم: ٩سال زندان. زندان کرمان


٢_سهیلا مینایی، ٢٧ساله، اهل دیواندره اتهام: "همکاری با یکی از احزاب کردی"  حکم: ٣سال و ١ماه زندان و تبعید به زندان کرمان


٣_ فریده خوشنام، ٣٢ساله، اهل تکاب و دارای لیسانس حقوق اتهام: "اقدام عیله امنیت کشور ار طریق ارتباط موثق با اطلاعات حکومت اقلیم کردستان"  حکم: ١٤سال حبس، ٨٠ضربه شلاق و تبعید به زندان کرمان


٤_ افسانه بایزیدی، ٢٨ساله، دانشجو و اهل بوکان اتهام: "تبلیغ علیه نطام، توهین به رهبری و همکاری با یکی از احزاب کردی"

حکم: ٤سال زندان و تبعید به زندان کرمان


٥_ گلناز آهنگ خوش، اهل روستای "برده رش" ارومیه  اتهام: "قصد ملحق شدن به یکی از احزاب کردی و محاربه" حکم: بلاتکلیف  زندان مرکزی ارومیه


٦_ راضیه حکیمی، اهل ماکو  اتهام: "عضویت در پژاک"  حکم: بلاتکلیف  زندان مرکزی ارومیه


٧_ روژین پایا، اهل یکی از روستای ارومیه


اتهام: "عضویت و طرفداری از یکی از احزاب کُرد اپوزسیون ایران" حکم: ٦سال زندان  یاسوج

 
٨_ قدریه قادری، ٢٧ساله، اهل شهر "وان" کردستان ترکیه

اتهام: " عضویت در حزب کارگران از طریق تبلیغ به نفع این حزب و ایجاد سازماندهی شهری و برهم زدن امنیت ملی" حکم: ٧سال حبس و تبعید به زندان یاسوج.


٩_ اسرین امین‌زاده،٢٤ساله، دانشجوی رشته حسابداری، اهل مهاباد و ساکن سنندج
اتهام: "همکاری موثق با حزب دمکرات کردستان"حکم: ٣سال حبس تعزیری زندان مرکزی سنندج

 
١٠_ صافیه صادقی، ٢٥ ساله و اهل سلماس اتهام : "محاربه"  حکم: ١٥سال زندان . زندان مرکزی سنندج

 
١١_ شهلا محمدیانی، ، ٢٨ساله و اهل مهاباد  اتهام: " عضویت در یکی از احزاب کردی و تبلیغ علیه نظام" حکم: ٤سال حبس زندان تبریز


١٢_ هاجر پیری، ٣٣ساله، اهل نقده .اتهام: "عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام و اقدام علیه امنیت نظام"  حکم: ١٧سال حبس و تبعید به زندان کرمان  زندان تبریر


١٣_ لاوین کریمی، ٢٦ ساله، دانشجو و اهل سقز  اتهام: "همکاری با یکی از احزاب کردستانی"  حکم: ٣سال حبس و تبعید به زندان مهاباد . زندان همدان


١٤ـ پرستو حاجیان، اهل سقز اتهام: "عضویت در یکی از احزاب کردی و فعالیت تبلیغی علیه نظام"  حکم: بلاتکلیف زندان زنجان


١٥_ زینب جلالیان، ٣٤ساله، اهلی روستای "دیم قشلاق" ماکو اتهام: "اقدام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی و عضویت در پژاک"  حکم: حبس ابد  زندان مرکزی خوی


١٦_ مریم مقدسی، اهل نقده  اتهام: "تبلیغ علیه نظام و همکاری با یکی از احزاب کرد اپوزسیون ایران

حکم: ٩سال زندان. زندان مرکزی اوین

 

اعتصاب غذای لاوین کریمی در زندان همدان

لاوین کریمی دانشجوی لیسانس مدیریت در زندان همدان به شدت دچار خونریزی معده شده اما مسئولان زندان ازانتقال وی به بیمارستان خارج از زندان امتناع می کنند.خانواده این زندانی سیاسی مدت دوماه است که در حال پیگیری مرخصی استعلاجی لاوین هستند ولی دادستانی حاضر به پذیرفتن مرخصی او نیست.

وی در اعتراض به این امر از روز چهارشنبه ۱ دی ماه ۹۵ ، دست به اعتصاب غذا زده و اعلام کرد که تا رسیدن به خواسته هایش یعنی مرخصی اعتصاب را نمی شکند.

لاوین كریمی ‌ از روز ۲۴ مراددماه ۱۳۹۴ از سوی نیروهای اطلاعات سقز به‌ اتهام همكاری با یكی از احزاب کرد بازداشت و در دادگاهی ناعادلانه‌ به‌ ٥ سال و شش ماه حبس تعزیزی محكوم شد.

حكم وی پس از اعتراض وكیل مدافعش از سوی دادگاه تجدید نظر به‌ ٣ سال حبس و تبعید به‌ زندان همدان تقلیل یافت. این دانشجو در بازداشتگاه اطلاعات مورد شكنجه‌ شدید قرار گرفته‌ و بهمین دلیل اكنون از ناراحتی و خونریزی شدید معده‌ رنج میبرد . مسئولین زندان به‌ لاوین گفته‌اند كه‌ وزارت اطلاعات اجازه خروج ایشان را به خارج از زندان ، جهت درمان نمی دهد.

 

کردستان عراق

خودکشی یک دختر دانشجو در شهر کرکوک

در محله "غه رناته" شهر کرکوک یک دختر دانشجو خودکشی کرد و نحوه خودکشی خود را با موبایلش ضبط کرد. مامور پلیس آسایش کرکوک گفت: "شب ۲۲ دسامبر بدنبال اطلاع یافتن از اینن خودکشی به محل وقوع این ماجرا رفته و معلوم شد دختری به اسم "ئیلاف زیاد غالب"، ۱۹ ساله که دانشجوی رشته پزشکی در دانشگاه با طناب خود را حلق آویز کرد و این صحنه را با موبایل خود فیلم گرفت."

لازم به ذکر است که خودکشی زنان و دختران در کردستان عراق متاثر از نقش حاکمیت، فشارهای اقتصادی، فرهنگی، سنت و روشهای عقب مانده و مرد سالاری، همچنین تاثیرات مخرب نقش اسلام در زندگی روزمره آنان از عوامل مهم این اتفاقات در میان زنان است.

 

ناموس پرستی بار دیگر جان دختری را گرفت

هفته گذشته دختری به اسم "سه روین نوبه داراهل منطقه بارزان،"به دست پدرش به آتش کشیده شد. این اولین بار نیست که چنین قتلهایی انجام میگیرد و بار آخر هم نخواهد بود . تا زمانی که زنان در جامعه بر اساس قوانین نابرابر حاکم در جایگاه پائینتری قرار دارند وبه عنوان جنس دوم محسوب میشوند، در بر همین پاشنه خواهد چرخید. در کردستان تحت حاکمیت احزاب ناسیونالیست کرد، همچنان فرهنگ و سنتهای عشیره ای و مرد سالار به جان سختی خود ادامه میدهند.

 

قتل دختر توسط پدر در شهر کرکوک

بعد ازطهر روز ۱۶ دسامبر در محله رحیم آباد شهر کرکوک یک زن ۲۸ ساله به نام "ژاله.س" که پیشتر از همسر اولش جدا شده بود، تصمیم می گیرد با فرد دیگری ازدواج کند اما از آنجا که پدر ژاله با نحوه ازدواج دوم اوکه همانا عدم رضایت پدر بود، با اسلحه کلاشینکف او را بقتل میرساند.

 

خشونت ادامه دارد

زنی که مادر پنج فرزند بود توسط همسرش مورد خشونت خانگی قرار گرفت. این زن روز هفتم دسامبر در خانه خود در شهر سلیمانیه مورد خشونت قرار گرفته و۱۵ روز است که در بیمارستان سلیمانیه در حالت بیهوشی بسر میبرد. طبق این خبر همسر این زن بعد از ضرب و شتم و شکستن هفت دنده استخوان قفسه سیه،  او را از پنجره به حیاط خانه پرت کرد است . بچه هایش که شاهد چنین صحنه ای بوده اند در حال حاضر در پرورشگاه شهر سلیمانی نگهداری می شوند.

 

ایسکرا  ۸۶۴

 


 
 

        Del.icio.us Technorati Furl Digg Google Netvouz Add to Balatarin Send to Frinds by Y! Messenger Share/Save/Bookmark

 
 

     مطالب مرتبط

 
   
 

Copyright © 2006 azadi-b.com