خودسوزی و خودکشی راه حل نیست

عزیزه لطف الهی
November 24, 2016

خودسوزی و خودکشی راه حل نیست


خودکشی زنان در ایران رتبه سوم در جهان را به خود اختصاص داده است.  پیشینه خودسوزی بعنوان پدیده ای در جامعه دلایل خاص خود را داشته است اما در حال حاضر افزایش پیدا کرده است.طبق آمارهای دولتی روزانه ۱۱ نفر دست بخودکشی میزنند. در ۹ ماه اول سال ۹۲ روزانه ۱۱ نفر اقدام به خودکشی کرده اند.
بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان پزشکان قانونی، در سال ۹۲ تعداد ۳۱۲۵ نفر خودکشی کرده اند که در میان آنان ۹۸۲ نفر زن و بقیه مرد بوده اند. آمار خودکشی در ایران و در میان کشورهای دنیا، رتبه چهل و هشتم و آمار خودکشی زنان در خاورمیانه رتبه اول را دارد.
وقتی به دلایل و عوامل خودکشی مخصوصا در میان زنان نگاه میکنم اکثرا مربوط به اختلافات زناشویی، عشق، تمایلات شدید عاطفی وعلل ناموسی، ناراحتیهای روانی، مشلات ناشی از تحصیلات، استرس در کنکور دانشگاهی، نقص جسمانی و احساس پوچی وبی هدفی، فقر، تنگدستی، بیکاری، اخراج از کار، شرایط نامساعد اقتصای و مسایل  مذهبی، برملاشدن اسرار و حقایق خصوصی در زندگی افراد را می شود نام  برد.
هرکدام از این  دلایل را اگر ریشه یابی کنیم بر میگردد به نقش مذهب و ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکمیت بر جامعه که  نا عدالتی و نا برابری حقوقی زنان در قانون اسلامی را به همراه خود دارد.

حاکمان اسلامی زن ستیز که نه تنها با ساختار ظالمانه اقتصادی شرایط و موقعیت زنان را در چنین مسیر دهشتناکی قرار داده اند بلکه با همان تفکر اسلامی و قرآنی با موجودیت زن و عدم برسمیت شناسی نیمی از جامعه یعنی زنان مشکل دارند و این موجودیت را برسمیت نمی شناسند. از این رو از بالا تا پایین در چنین ساختاری حکومت اسلامی عامل بوجود  آمدن و افزایش خود کشی در جامعه است.
زمانی که اسلام حقوق زن را به عنوان نصف انسان به حساب می آورد و به ارزشهای والای انسانی اعتقاد ندارد نمیتوان از چنین ساختاری انتظار بهبود وضعیت زندگی زنان و حتی کاهش پدیده خودکشی را داشت.
طبق بررسی های که انجام شده هم اکنون در ایران خود سوزی یکی از شایعترین روشهای خود کشی زنان است
پروین بختیار نژاد نویسنده کتاب زنان خود سوخته که در سال ۱۳۸۲ در تهران منتشر  شد در مورد آمار  خود سوزی زنان در استانهای مختلف ایران چنین می گوید: "در حال حاضر استان ایلام و  لرستان و چهار محال بختیاری و کهگیلویه بیشتر ین آمار را به خود اختصاص داده ولی این به این معنی نیست که  کردستان وبخش ترکمن نشین استان گلستان، اردبیل، آذربایجان شرقی، کرمان، بوشهر واستان فارس آنقدر اندک هستند که قابل لحاظ در آمارهای ما نیست".
در همین رابطه او دلیل بالا بودن میزان خود کشی را در با لا رفتن سطح اگاهی زنان و اطلاع از اینکه چه حقوقی از آنان سلب شده است ، نقش بازی می کند و در مقابل عدم توانایی برای تغییر وضع موجود باعث می شود که این زنان احساس کنند به بن بست  رسیده اند و توانایی هیچ کاری را ندارند وبه همین دلیل دست به خود کشی می زنند.
ناتوانایی زنان در مقابل این هنجارها بسیار سخت واین قواعدی است که به هیچ وجه نمی توانند آنها  تغییرش بدهند و متاسفانه بجای تغییر محیط خودشان دست به خود آزاری وخود سوزی می زنند. یعنی در واقع زندگی برایشان غیرقابل تحمل می شود.
موانع قانونی بر سر راه زنان برای حل مشلاتشان یکی دیگر از علل روی آوردن به خود کشی است.
اما چرا این دست از زنان به بن بست رسیده، درد ناکترین راه یعنی خود سوزی را برای خودکشی انتخاب می کنند؟. چرا افرادی دست به چنین مرگ های میزنند؟ مرگ هایی در مقابل دیدگان همه آنقدر تلخ و آزار دهنده است که برای همیشه در ذهن شاهدان و ناظران باقی می ما ند.
برخی از روانشناسان معتقدند که این نوع مرگ در پس خود یک اعتراض نهفته را در بر دارد و بر خلاف روشهای دیگر خودکشی مثل استفاده از قرص یا حلق آویز کردن که آرام و در خفا و بی سر و صدا صورت میگیرد، خود سوزی یک فریاد بلند در اعتراض به وضع مو جود است. آنقدر فشار روحی و روانی بر این دست از زنان شدید است که از سخترین وخشن ترین شیوه ها استفاده می کنند و آنقدر خود کشی در ملاء عام زیاد شده است که دیگر نمی شود آنها را برشمرد. اتفاقی که برغم جامعه شناسان بیشتر از اینکه دلایل فردی داشته باشد دلایل اقتصادی، سیاسی و عدم امنیت اجتماعی علل آنرا توضیح میدهد. انگار آنقدر عرصه بر زنان تنگ میشود که تصمیم میگیرند خودشان را چنان از میان بردارند که صدای خودسوزی و خودکشی خود را به گوش بانیان و مسببین اصلی برسانند.
آمار مشخص از میزان خود سوزی ها در دست نیست. در حالی که عدم انتشار و پرداختن به این پدیده اجتماعی نه تنها آمار خودکشی و خود سوزی را کاهش نداده بلکه طبق آمارها، خودکشی افزایش نیز داشته وشیوع آن را امروز می توان در خود کشی های ملاء عام مشاهده کرد.
زنی خود را از بالای برج میلاد به پائین پرتاب کرد ، زنی خود را جلو قطار مترو انداخت، زنی خود را از پل عابر پیاده حلق آویز کرد، دختر دانشجو با پریدن از ساختمانی بلند خود را کشت، زنی خود را شعله ور ساخت.دلیل مرگ هایی چون خودکشی، خودسوزی یا قتل ناموسی به عنوان سانحه ثبت می شود. این مساله همچنان در جامعه ایران بعنوان یک تا بو شناخته می شود وافراد مختلف از ابراز دلیل واقعی مرگ اعضای خانواده خود سر باز می زنند. سکوت پیرامون خودکشی و خود سوزی عاملی مذهبی و متکی بر سنتهای عقب مانده در جامعه  نیز دارد.
اما خودکشی، خودسوزی و دیگر شیوه های از میان بردن خود راه حل پایان دادن به تباهی و سیه روزی نیست. افراد، تشکلهای مدافع حقوق زنان، سازمانها و نهادهای حامی زنان در جامعه میتوانند حول این مسئله کار فشرده ای را در دستور خود قرار دهند. کمپینهایی در زمینه کار آگاهگرانه، توضیح و نشان دادن دلایل و عوامل اصلی وجود این پدیده، ترغیب زنان برای تلاشی روشنگرانه و همگام با سایر نهادها و تشکلهای مدافع حقوق زنان میتواند قدمی در را کاهش این تباهی باشد. این تلاشها قطعا میتواند در کاهش پدیده خودکشی و خودسوزوی در جامعه تاثیر گذار باشد اما پایان دادن به خودکشی تنها با پایان دادن به حاکمیت و مناسبات اسلامی سود و سرمایه است که میتوان با رفع موانع اقتصادی، سیاسی و اجتماعی که بر سر راه شکوفایی زنان دخیل است، به پدیده خودکشی در هر شکل و شمایلی پایان داد.  

عزیزه لطف الهی
۲۲ نوامبر ۲۰۱۶

ایسکرا  ۸۵۹


 
 

        Del.icio.us Technorati Furl Digg Google Netvouz Add to Balatarin Send to Frinds by Y! Messenger Share/Save/Bookmark

 
 

     مطالب مرتبط

 
   
 

Copyright © 2006 azadi-b.com